GeriEğitim Bu yol uluslararası şirketlere çıkar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu yol uluslararası şirketlere çıkar

Bu yol uluslararası şirketlere çıkar
refid:29480779 ilişkili resim dosyası

Mezun olduktan sonra uluslararası bir şirkette mi çalışmak istiyorsunuz? Belki hayaliniz dünyanın önde gelen bankalarından birinde yöneticilik ya da moda tasarımcısı olmak. O halde önce işe alım koşullarını bilmelisiniz. Belki uluslararası boyutta çalışan bu dört şirketin insan kaynakları yöneticisinden aldığımız bilgiler size fikir verebilir.

Değişime açık olmalı

Osman Tüzün (Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü): Tüm adaylarımız ‘garanti. com.tr/garantilikariyer’ adresinden veya farklı veri tabanları üzerinden yayınladığımız ilanlara başvurularını gerçekleştiriyorlar. İlanda belirtilen kriterlere uygun olan herkes başvuruda bulunabiliyor. Örneğin yeni mezun alımlarda belli bir yaş, eğitim durumu, tercihen yabancı dil gibi kriterler aranıyor.

Yeni mezun ve bankacılık deneyimi olmayan adaylarımız öncelikle online olarak gerçekleşen sınav sürecimize katılıyor. Sınav sonrasında başarılı olanlar video kayıt aşaması ile sürece devam ediyor. Bu adımda da başarılı olan adaylarımız yine online gerçekleştirdiğimiz yetkinlik bazlı birebir mülakat sürecine katılıyor. Adaylarımıza pozisyonun gerektirdiği temel yetkinlikler ve göreve özel yetkinlikler çerçevesince sorular yönlendiriliyor. Değişime açık olmak, çözüm üretebilmek ve işbirliği ile ortak hedefler çerçevesinde çalışabilmek çalışma kültürümüzün olmazsa olmazları arasında.

Tasarım dilimize uyması şart

Can Yılmaz (Mavi İnsan Kaynakları Direktörü): İlanlarımız, ağırlıklı olarak ‘Kariyer.net’te yayımlanıyor. Belirli pozisyonlar LinkedIn’den de duyuruluyor.

Pozisyona uygun olarak belirtilen yetkinliklerin yanı sıra genel merkez birimlerine başvuran adaylarda üniversite; mağaza alımlarında ise lise ve meslek yüksekokul mezunu olma şartı aranıyor. İşe alım sürecinde, ilk görüşmesi olumlu geçen kişilere öncelikle, pozisyon için istenilen özelliklere uygunluğunun tespit edilebilmesi için genel yetenek testleri ve kişilik envanteri yapılıyor. Bu değerlendirmeler sonucunda insan kaynakları ve ilgili bölüm yöneticileriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştiriliyor. Mülakatlar süresince, adayın deneyimlerine ve yetkinliklerine yönelik sorular sorularak, pozisyona uygunluğu değerlendiriliyor.

Marka ruhuna, Akdenizli görsel kimliğine ve tasarım diline uygun, jean yaşam tarzını benimsemiş, modayı ve dünyadaki trendleri takip eden, yaratıcı düşünen, özgün, üretken adaylarla çalışmayı tercih ediyoruz. Tasarımcı pozisyonu için adayların eğitimleri, tecrübeleri ya da okul projelerinde yaptığı tasarımlar, bize uygunluğunu belirlemede önemli rol oynuyor. Portföyleri detaylı inceleniyor. Ayrıca ilk değerlendirmeyi geçenlerden kendilerine verilen konsept doğrultusunda örnek tasarım projeleri hazırlamaları bekleniyor. Sonuçlar tasarım direktörü ve insan kaynakları yöneticisi tarafından değerlendirilerek çalışılacak kişi seçiliyor.

18 aylık eğitim sürecimiz var

Tamer Beksan (Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Finans ve İdari İşler Direktörü): 18-30 yaş aralığında, lisans mezunu (ilgili bölümler), deneyimsiz veya 1-2 yıl deneyimli herkes başvurabiliyor. Sırayla telefon/ skype görüşmesi, yetkinlik bazlı insan kaynakları mülakatı, bölüm mülakatı ve üst yönetim görüşmesi gerçekleştiriliyor. Yeterliliklerini ölçmek için İngilizce sınavı yapılıyor. Japonlar’la çalıştığımızdan İngilizce ortak dilimiz ve bizim için çok önemli. Adaylara meslek/okul seçimleri, staj deneyimleri, bitirme ödevleri, şirketimizde neden çalışmak istedikleri, kısa-orta vadeli hedefleri gibi birçok soru yöneltiyoruz. Yeni mezun geliştirme programıyla işe aldıklarımız, iş üstünde öğrenme metoduyla 18 aylık eğitim sürecine dâhil oluyor. Bunu, merkezi Toyota Motor Europe yürütüyor. Eğitim ve sürekli gelişim planlarıyla, çalışanlarımız yönetici konumuna geliyor.

İngilizce bilmek önemli bir kriter

Ralph Branderhorst (Türk Henkel İnsan Kaynakları Yöneticisi): Başvurularımızı ‘kariyer. net’ ve Henkel’in web sitesindeki kariyer sayfasından alıyoruz. İlanlarımız, herkese açık. Staj başvurularında, adaylar 3 ve 4’üncü sınıf ya da yüksek lisans öğrencisi olmalı ve en az üç tam gün işe devam edebilmeli. Performansından memnun olduğumuz stajerleri uygun pozisyonlarda değerlendiriyoruz. Adayların özgeçmişlerini dikkatle inceliyor ve pozisyonlara uygun olanlarla mülakatlar yapıyoruz. İlk mülakat genelde telefonda oluyor.

Uygun görülen adaylar yönetici ve insan kaynakları sorumlusunun katılımıyla gerçekleşen bir görüşmeye çağrılıyor. Kısa listeye kalanlara online değerlendirme de yapabiliyoruz. Son olarak çalışacağımız adaya bölüm yöneticilerimiz ile karar veriyoruz. Global bir şirket olarak İngilizce yeterliliği önemli. Telefon mülakatında İngilizce soru soruluyor, ayrıca gereken pozisyonlarda görüşmenin bir kısmı İngilizce sürdürülüyor. 2016’ya ilişkin iddialı hedefler belirledik. Buna katkıda bulunan en önemli ülkelerden biri olan Türkiye’de de güçlü liderlere ihtiyacımız var. Yetenekli ve tutkulu insanları çekme, işe alma ve tutma başarımız için önemli. Türkiye’de global çapta Henkel işe alım süreçleri uygulanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle