GeriEğitim Bu okuldan 3 yılda 5 voleybolcu çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu okuldan 3 yılda 5 voleybolcu çıktı

Bu okuldan 3 yılda 5 voleybolcu çıktı

Ardahan'ın yaklaşık 25 bin nüfuslu Göle ilçesinde bulunan 30 Eylül Ortaokulu'nun amatör kadın voleybol takımı, okulda spor salonu olmamasına rağmen büyük başarı göstererek 2. Lig takımlarına üç yılda beş sporcu kazandırdı. Haftanın dört günü sekiz saat antrenman yapan ve 40 sporcudan oluşan okul takımı, tüm zorluklara rağmen spor kulübü gibi Türk voleyboluna hizmet ediyor.

Ardahan'ın Göle ilçesindeki 30 Eylül Ortaokulu'nun amatör kadın voleybol takımı, imkânsızlıklara rağmen 2. Lig takımlarına bu güne kadar beş sporcu gönderdi.

Yaklaşık 25 bin nüfuslu ilçede üç yıl önce kurulan ve yerel amatör ligde mücadele eden kadın voleybol takımı, spor salonu olmadığı için antrenmanlarını okul bahçesinde ya da başka okulların spor salonunda gerçekleştiriyor.

Soyunma alanı olarak okul bahçesindeki kamelyaları kullanan kadın voleybol takımı, üç yılda beş sporcuyu 2. Lig'de mücadele eden takımlara kazandırmanın gururunu yaşıyor.

KULÜP GİBİ TÜRK VOLEYBOLUNA HİZMET EDİYOR
Haftanın dört günü sekiz saat antrenman yapan ve 40 sporcudan oluşan okul takımı, tüm zorluklara rağmen spor kulübü gibi Türk voleyboluna hizmet ediyor.

Takımın antrenörü Ferdi Altun, takımın üç yıl önce kurulduğunu ve imkânsızlıklara rağmen başarılar yakaladıklarını söyledi.

Okulda spor salonu olmadığı için okulun bahçesinde antrenman yaptıklarını belirten Altun, şöyle konuştu:
"Bizde gerek ortam, gerek imkânlar sınırlı. Buna rağmen, ilk geldiğimde ben kızlarıma 'mesafemiz uzak da olsa, şartlarımız zor da olsa, biz bu sene takım yeneceğiz, maç yapmayı öğreneceğiz, Ardahan'ı biz güzel temsil ediyoruz diyeceğiz' dedim ve bunu başardık. Daha sonra da, 'üçüncü yılda söz veriyorum size, dışarı gitmeye başlayacağız' dedim ve bunu da başardık. Biz kulüpleşen ve büyük bir il değiliz. Az sayıdaki insanlar olarak güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Amacımız sporcu yetiştirip dışarı göndermek. Bu hedefe de ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

‘DEZAVANTAJLAR İŞİN İÇİNE GİRİNCE AİLELER OLUMLU BAKMIYOR’
Spor salonlarının olmayışının kendileri için büyük bir dezavantaj olduğunu belirten Altun, başka salonda antrenman yapmak için tutulan servisin kendileri için maddi külfet olduğunu söyledi.

Türkiye liglerine her yıl en az üç sporcu kazandırmak amacıyla takımı kurduklarını anlatan Altun, "Yılda üçün altında sporcu gönderirsem kendimi başarısız sayarım. Üçün üstü olursa onların, yani sporcuların başarısı sayarım. Çünkü ister istemez mesafe ve servis gibi dezavantajlar işin içine girince bazı aileler çok olumlu bakmıyor. Dolayısıyla çocuklarını geri çekmek zorunda kalıyorlar" dedi.

Sporculardan 2. Lig Kadınlar 7. Grupta mücadele eden Çaykur Rizespor'a kazandırılan Hülya Erginci ise imkânların olması halinde Göle'den daha başarılı sporcuların çıkabileceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle