GeriEğitim Böyle doktora da gördük... 'İndeks' doktoru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Böyle doktora da gördük... 'İndeks' doktoru

Böyle doktora da gördük... 'İndeks' doktoru

Erzincan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde görevli Meriç Aybar tarafından Erzurum Atatürk Üniversitesi’ndeyken yazılan ‘19. yy’da Osmanlı’yı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi’ adlı doktora tezi, içeriği nedeniyle tartışma konusu oldu.

Tezin sadece ‘indeks’ şeklinde hazırlandığı, yararlanılan kaynaklardaki bilgilere yer verilmeden yalnızca sayfa numaralarının kullanıldığı iddiası, büyük tepki uyandırdı. Tartışmalar üzerine YÖK açıklama yaparak, tezlerin üniversitelerce oluşturulan jüriler tarafından onaylandığını hatırlattı. Açıklamada şöyle denildi: “YÖK, kurulduğundan bugüne kadar üniversitelerimizde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmamış, kabul veya reddi sürecine müdahil olmamıştır. Bütün işlemler, akademik özgürlük ve ilgili mevzuat çerçevesinde sadece tezin sunulduğu üniversitelerin ilgili enstitülerince oluşturulan jüriler tarafından yapılmaktadır.”

Tezin yazıldığı Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde “Konunun incelenmesi amacıyla bir komisyon kurularak gerekli işlemler başlatılmıştır. Süreç rektörlüğümüz tarafından titizlikle takip edilmektedir” açıklaması yapıldı.

Akademisyenin şu an görev yaptığı Erzincan Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu da “Bu tez Erzincan Üniversitesi’nde yazılmadı. Tezle alakamız yok. Tezin bilimsel içeriğini ben de bugün haber olunca gördüm. Bu aşamada inceleme sonucunu bekleyeceğim” diye konuştu.

Tezin danışmanı, Atatürk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selahattin Tozlu ise tezin yanlış yüklendiğini iddia ederek, “Tez bu değil. Bu tezin bu haliyle kim tarafından yüklenmemesi gerekirken, buna düzeltme verilmişken yüklendiğini... Düzeltme verildi. Tezin özü bu ama tez bu değil” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle