GeriEğitim Boğaziçi’ne endüstri merkezi kuruluyor 
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaziçi’ne endüstri merkezi kuruluyor 

Boğaziçi Üniversitesi’nde TÜBİTAK destekli kurulacak olan ‘Endüstri 4.0 Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ Türkiye’de bu alanda teknolojik ürün geliştirmeyi amaçlıyor. TÜBİTAK’ın Mükemmeliyet Merkezi Destek Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı’na Boğaziçi Üniversitesi’nin yolladığı öneri fonlanmak üzere kabul edildi.

Boğaziçi’ne endüstri merkezi kuruluyor 

Üniversiteler, teknolojiye yön vermek için çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi de bu kapsamda TÜBİTAK’ın Mükemmeliyet Merkezi Destek ‘Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı’na fonlanmak üzere ‘Endüstri 4.0 Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ önerisi sundu. Onay alan merkezle, Türkiye’nin bu alandaki teknolojik ürünlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, hedeflerinden birinin cari açığı kapatmak için yüksek teknoloji alanlarında küresel ürünler çıkarmak olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, özetle şunları söyledi:

“Nesnelerin internetinin 2025 yılı itibariyle yaratacağı ekonomik değerin yılda 4-11 milyon dolar arasında bir miktara ulaşacağı tahmin ediliyor. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) göre dijital dönüşümün sosyal ve ekonomik açılardan yaratacağı değerin 10 yıllık dönemde toplam 100 milyon dolar olacağı öngörülüyor. Bu muazzam pazardan ülkemizin alacağı payı da artırmayı hedefliyoruz. Endüstri 4.0 teknolojilerindeki bilimsel birikimi ve yetkinlikleriyle Boğaziçi Üniversitesi ve alanlarında Türkiye’nin önde gelen teknoloji tedarikçileri ve kullanıcıları, ilgili kamu kurumları ve STK’lardan oluşturmayı öngördüğümüz yüksek teknoloji platformuyla ülkemizin küresel ürünler çıkarma hedefine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yüksek teknoloji platformumuz vasıtasıyla Türkiye’nin Endüstri 4.0 teknolojilerinde yapacağı ilerlemeler ve sanayimizin dijitalleşmesiyle sadece yüksek teknoloji ürünleri için değil, tüm sanayimize büyük katkı sağlayacağız.”

‘2023 HEDEFLERİNE ULAŞMANIN YOLU TEKNOLOJİDEN GEÇİYOR’
Boğaziçi Üniversitesi’nin araştırma alanı olarak son beş yıl içinde nesnelerin interneti, sensörler, sensör iletişimi, büyük veri, veri analitiği, yapay öğrenme, yapay zeka, robotlar, akıllı imalat sistemleri alanlarında araştırma projeleri ve yayınlarıyla öne çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Özkan, bu alanların iş dünyasında ‘Endüstri 4.0’ olarak uygulama bulduğunu belirtti. Özkan, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye’nin, inovasyon ve teknoloji alanında daha ileri seviyelere gelmesi ve 2023 hedeflerine ulaşmasının yolunun sanayi üretimi ve ihracatında teknoloji yoğunluğunu arttırmaktan geçtiğini söyledi.

‘BİLGİ VE TEKNOLOJİ YENİLİK KAPASİTESİ ÜNİVERSİTEMİZDE VAR’
Proje yürütücüsü ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Başkanı Prof. Dr. Lale Akarun ise şöyle konuştu:
“Endüstri 4.0 ya da dijital dönüşüm diye andığımız süreç, iş dünyasının tamamen dönüşmesini, yeni teknolojilerle daha yüksek katma değer yaratmasını gerektiriyor. Bunun için gerekli bilgi ve teknoloji yenilik kapasitesi üniversitemizde var. Proje önerimizde, üniversitemizin bu alanda yetkinliğini gösterdik. Bundan sonraki adım, proje ortaklarıyla birlikte dijital dönüşümde kullanılacak teknolojilerin bazılarının ülkemizde üretilmesini sağlayacak çalışmalar yapmak. Bu alandaki gelişmelere üniversitemizin öncülük etmesinin, lisansüstü öğrencilerimize kaynak sağlaması ve araştırma ortamımızı zenginleştirmesini umuyoruz.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle