GeriEğitim Bilim ve sanat ‘özel çocuklara’ iyi geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim ve sanat ‘özel çocuklara’ iyi geldi

Kastamonu'daki ‘Bilim ve Sanat Bizimle Daha Özel Projesi’ kapsamında; otizmli, zihinsel ve işitme yetersizliği bulunan 200 özel çocuk, merkezin atölyelerinde taş baskı, resim, ebru, müzik çalışmaları yaptı; piyano çaldı. Robotik kodlama ve fen laboratuvarında yeni bilgiler öğrendi.

Bilim ve sanat ‘özel çocuklara’ iyi geldi

Kastamonu'da yürütülen ‘Bilim ve Sanat Bizimle Daha Özel Projesi’ kapsamında otizmli, zihinsel ve işitme yetersizliği bulunan 200 özel çocuk, merkezin imkânlarından yararlanıyor. Özel ve üstün yetenekli öğrencilere hizmet veren Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğretmenleri tarafından yapılan proje kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kurumlarında eğitim alan bedensel, işitsel ve zihinsel yetersizliği bulunan, otizm tanısına sahip özel öğrenciler 12 atölyede eğitim alıyor.

‘ÇOCUKLAR PROJEYİ ÇOK SEVDİ’
Merkezin müdürü Atasever Yiğit, fen bilgisi öğretmeni Fatma Bakar’ın bu projesine, tüm öğretmenlerin katkı sunduğunu söyledi. Üstün ve özel yetenekli öğrencilere hizmet verdiklerini anlatan Yiğit, "Alt özel eğitim kurumlarıyla ilgili bir proje hazırladık. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim veren okullarla irtibata geçtik. Gerekli izinlerin ardından öğrenciler Bilim Sanat Merkezi’ne gelmeye başladı. Çocuklar projeyi çok sevdi. Bu çocukların hepsi sabah servisle okula gelip ardından evine giden çocuklar. Burada farklı bir şey yapma şansı buldular. Bir öğretmenimiz çocuklardan birinin ilk kez yemek dışında başka bir şeye, müziğe ve piyanoya ilgi duymuş. Çocuklarla birlikte buraya gelen öğretmen arkadaşlar, 'Bu çocukları ilk defa bu kadar kolay kontrol edebildik. Burada bu çalışmaları yapmaktan çok büyük zevk alıyorlar’ dediler.

İLK ETAPTA 200 ÖĞRENCİ
Projeye ilk etapta 200 öğrenci dahil oldu. 12 atölyede çocuklar taş baskı, müzik, piyano, resim, ebru yaptı. Bunun dışında robotik kodlama ve fen laboratuvarında çalışmalar yaptılar. Projeyi sürdürmek istiyoruz. Kentte ulaşamadığımız tüm özel çocuklara ulaşacağız onları da buraya getireceğiz ve imkânlarımızdan yararlanmalarını sağlayacağız. Normal okullarda okuyan öğrencilerimizin de burayla tanışmasını sağlayacağız."

‘BİZ DE ONLARDA ÇOK MUTLU’
Projenin sahibi fen bilgili öğretmeni Fatma Bakar ise bilim ve sanatın herkes için olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak projeyi hazırladığını söyledi. Bakar, "Bilim ve sanat merkezimizi özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara açtık. Biz de onlar da çok mutlu" dedi.

Rehberlik Araştırma Merkezi özel eğitim öğretmeni Hasan Hüseyin Saçı da proje kapsamında hedef kitlelerinin otizm ile zihinsel ve işitme yetersizliği bulunan çocuklar olduğunu belirtti. Atölye çalışmalarında çocukların çok mutlu olduğunu anlatan Saçı, "Çocuklarımız robot; robotlarla resimler yaptı. Çamurlara şekiller verdiler, taşları boyadılar, müzik çaldılar. Çok eğlendiler. Atölye çalışmalarında onların yüzlerindeki heyecana şahitlik ettik. Onların heyecanı, mutluluğu, bakışları bizi çok etkiledi" diye konuştu.

Öğrencilerden Hüseyin Can Yılmaz da "Birlikte müzik çaldık, şarkı söyledik. Çok mutlu oldum. Daha önce hiç böyle şeyler yapmamıştım. Tekrar gelmek istiyorum" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle