GeriEğitim Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı

Bilimi sevdirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hayata geçirdiği ‘Bilim Hattı’nda öğrenciler akıllı sistemleri yakından öğreniyor. Öğrenciler geri dönüşüm, çevreye zarar veren etmenler ile evrenin dinamiklerini hakkındaki bilgilerini ‘Bilim Hattı’yla deneyimliyorlar.

Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı

İBB’nin hayata geçirdiği Bilim Hattı otobüsünde çocuklar, yenilenebilir enerji sistemlerinden uzay bilimlerine, artırılmış gerçeklikten geri dönüşüm sistemlerine kadar zengin içeriklerin yer aldığı otobüste yeni nesil akıllı sistemleri yakından tanıyor. Otobüs, İstanbul’un dört bir yanında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteleri ziyaret ediyor.

‘ATIKLARI DA GERİ DÖNÜŞÜME ATALIM’
İlkokul öğrencisi Kerem Demirel, Bilim Hattında kağıtları yere atmamaları gerektiğini ve geri dönüşümde kullanılmasının doğru olduğunu söyleyerek kağıtların bu şekilde israf olmadığını söyledi.

10 yaşındaki Ege Yermez ise yakıtların doğaya zarar verdiğini Bilim Hattı sayesinde öğrendiğini belirterek, “Ama elektriğin zarar vermediğini öğrendim. Bir de güneşin dünyada en gerekli şey olduğunu öğrendim. Ayrıca suların da elektrik ürettiğini de öğrenmiş oldum. Atıkları da geri dönüşüme atalım. Yerlere atarsak yerler kirlenir ve doğaya zarar vermiş oluruz” dedi.

Kağıtları geri dönüşüme atarak tekrar kullanma imkânları olduğunu öğrendiğini anlatan ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi Hilal Çetinkaya, “Aynı şekilde bunu yaparsak ağaçların da kesilmesini engelleriz. Güneşin ve rüzgarın çok işe yaradığını öğrendik. Bunları bize öğretmeyi sağlayan Büyükşehir Belediyemize de çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı

2015 YILINDA HAYATA GEÇİRİLDİ
İETT ve İBB Gençlik Meclisi tarafından koordine edilen Bilim Hattı projesi 2015 yılında hayata geçirildi. İETT’ye ait bir otobüs bilim ve teknolojik ekipmanlarla özel olarak donatılarak mini bir bilim merkezine dönüştürüldü.

HEM TEORİK HEM UYGULAMALI EĞİTİM
Bilim Hattı içerisinde akıllı otobüs sistemi, elektrik şebeke sistemi, enerji çeşitleri, kum havuzu, plazma küreleri, artırılmış gerçeklik-uzay serüveni, geri dönüşüm, enerji testi, rüzgâr ve güneş enerjisi uygulaması gibi deney setleri bulunuyor. Bilim ve teknolojik ekipmanlar görevli personeller tarafından öğrencilere tanıtılıyor. Öğrencilere geri dönüşüm sistemleriyle çevre bilinci aşılanırken yenilenebilir enerji, artırılmış gerçeklik gibi sistemlerle yeni nesil bilimsel teknolojilere ilgi ve alakalarının artırılması amaçlanıyor.

Bilim Hattı, geleceğin bilim insanları için yola çıktı

Bilim Hattı 2018 yılında 65 okulu ziyaret etti. 2015 yılından bu yana ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelere gerçekleştirilen ziyaretlerle, öğrenciler yeni nesil akıllı sistemleri deneyimledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle