GeriEğitim Beslenme okuryazarlığı okulda başlayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beslenme okuryazarlığı okulda başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Her geçen gün kantin kültürünün de biraz devre dışı kalarak doğal yemek alışkanlıklarının kazandırıldığı bir döneme geçiş yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kalorisi yüksek olan yağ, şeker gibi her geçen gün bu oranların da aşağıya çekildiği bir beslenme okuryazarlığı devrede olmuş olacak" dedi.

Beslenme okuryazarlığı okulda başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beslenme okuryazarlığının okullarda başlaması ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile iş birliklerinin artırılması gerektiğini belirtti. Bakan Koca, sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu bir Türkiye'yi hedeflediklerini söyledi. Sağlığın sadece bu alanda görevli profesyonellerin sorumluluğunda olmadığını anlatan Koca, "Biz sağlığı bir öncelik olarak, toplum hayatına etkili olan tüm yapı ve sektörlerin gündemine sokmalıyız. Çok sektörlü bir sağlık bilinci geliştirmeliyiz" diye konuştu.

Sağlıklı yaşam için iki önemli tedbir bulunduğunu belirten Koca, bunlardan ilkinin hareketli bir yaşam sürmek, diğerinin ise sağlıklı beslenme olduğunu söyledi. Bakanlık tarafından, ulusal stratejik planlar doğrultusunda, 2010'dan itibaren ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın uygulanmaya başlandığını hatırlatan Koca, program çerçevesinde, başta çocukların gelişiminin izlenmesi ve şişmanlığın önlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. Okullardaki beslenme sağlığına da önem verdiklerini belirten Koca, bu kapsamda kantinlerde katkı maddesi şüpheli gıdaların satışının engellendiğini, gıda sektörüyle imzalanan protokolle okullarda satılması uygun olan gıdalara logo uygulamasını başlattıklarını söyledi.

'DOĞAL YEMEK ALIŞKANLIKLARINA GEÇİŞ YAPILMALI'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beslenme okuryazarlığının okullardan başlaması ve bu konuda MEB ile iş birliklerinin artırılması gerektiğini belirten Koca, şöyle konuştu:
"Her geçen gün kantin kültürünün de biraz devre dışı kalarak doğal yemek alışkanlıklarının kazandırıldığı bir döneme geçiş yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili en büyük sorunlardan birisi, hareketsiz bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor. Kalorisi yüksek olan gıdaları tüketiyor olmamız ve obezitenin de en yüksek sebeplerinden birinin bu olduğunu biliyoruz. 10 bin adımın atılmasının mutlak gerekliliğini hatırlatıyoruz. Bu konuda geride olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle kalorisi yüksek olan yağ, şeker gibi, her geçen gün bu oranların da aşağıya çekildiği bir beslenme okuryazarlığı devrede olmuş olacak."

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle