GeriEğitim Bebek ve öğrencilerin yaşamını değiştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebek ve öğrencilerin yaşamını değiştiriyor

Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, prematüre bebeklerin yaşama şansını arttırıyor, tıp öğrencilerine burs veriyor.

Bebek ve öğrencilerin yaşamını değiştiriyor
refid:23160211 ilişkili resim dosyası

1993’ten bu yana bebek ölüm oranını azaltmak ve yaşayanların da beyin özürsüz kurtulmasını sağlamak için çalışan Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, tüm hastanelerin yeni doğan bebeklerin bakım ünitelerini yenileyip, özel cihazlar alarak eksiklerini tamamlayacak.

Vakfın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yıldız Perk, bebeklere sağlıklı bir yaşam sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Her yıl yaklaşık 1 milyon 300 bin doğum yaşanıyor. Bebeklerin yüzde 10’u ise prematüre. Bu nedenle yeni doğan bakım ünitelerine ihtiyaç var. Hastanelerde cihazlar yetersiz, yatak sayıları az. Bu alana destek vermek istiyoruz. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenidoğan Bakım Ünitesi’ni tamamen yeniledik” dedi.

Perk, şöyle devam etti:

“Bebek ölümlerinin azaltılmasında eğitimin rolünün büyük olduğuna inanıyoruz. Vakfımızda çalışan Neonatoloji Uzmanı 45 öğretim üyesiyle genç doktorlara, hemşirelere, aile hekimlerine ve annelere eğitimler düzenliyoruz. Bu şekilde hastalıkların önceden tanınması ile ilgili farkındalık yaratıyoruz. Üniversiteler ile işbirliği yapıyoruz. Ayrıca Türkiye genelinde başarılı ve ihtiyaç sahibi tıp fakültesi öğrencilerine de burs veriyoruz.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle