GeriEğitim Bakan Yılmaz'dan TEOG açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Yılmaz'dan TEOG açıklaması

Bakan Yılmaz'dan TEOG açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni ortaöğretime geçiş sisteminin en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sunularak, kamuoyuna açıklanacağını belirtti. Bakan Yılmaz, "Biz yeterli tecrübeye sahip, bilgili, çağın ihtiyaçlarını tespit eden, çağdaş bir sistemi evlatlarımıza en kısa zamanda kazandıracağız. Kimsenin kaygı duymasına gerek yok" dedi.     

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis’te basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, ortaöğretime geçiş sınavına ilişkin değişikliklerin en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sunulacağını ve kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına ilişkin çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, çalışmalar tamamlanınca açıklanacağını ifade etti.

“FİNLANDİYA NE YAPIYOR?”

Açık uçlu sorulara ilişkin muhalefetin eleştirilerinin anımsatılması üzerine Yılmaz, analiz yapabilme, kritik düşünebilme yeteneğini kazandırabilmek için bu soruların gerektiği konusunda eğitim uzmanlarının aynı fikirde olduğunu söyledi. Uzmanların, açık uçlu soruların eğitimde kaliteyi artırmak için aranan sorulardan olduğuna işaret ettiğini aktaran Yılmaz, "Dünya nereye gidiyor? Finlandiya ne yapıyor? Herkes artık açık uçlu sorulara, yazılıya geçiyor. Klasik olan en iyisidir" diye konuştu.

“MÜBALAĞA DOĞRU DEĞİL”

Sınavların, ölçme değerlendirme sisteminin hepsi olmadığının altını çizen Yılmaz, "Ölçme değerlendirme eğitim sisteminin bir bölümü. Sınav onun içerisinde çok az bir bölüm. Dolayısıyla, küçücük bir bölümü değiştirirken bütün sistem değiştirilmiş gibi böyle bir mübalağa doğru değil" dedi.

“YETERLİ TECRÜBEYE SAHİBİZ”

Yılmaz, altyapı hazırlanmadan değişiklik yapılmasına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, bu konuda en uzman ve tecrübeli birimin Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu, buna ilişkin bakanlıkta Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bulunduğuna işaret etti. Başka ülkede böyle bir kurumun olduğunu sanmadığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"Biz yeterli tecrübeye sahip, bilgili, çağın ihtiyaçlarını tespit eden, çağdaş bir sistemi evlatlarımıza en kısa zamanda kazandıracağız. Kimsenin kaygı duymasına gerek yok. Her yaptığımız değişiklik kesinlikle Türkiye'yi çok iyi bir noktaya götürmüştür. Bundan sonraki yapacağımız değişiklikler de mutlaka daha iyi noktalara götürecektir. Eğitim bir süreçtir, bir nokta değildir. Devamlı güncellenmesi, yenilenmesi ve çağın ihtiyaçlarına göre yapılandırılması çağdaş eğitimin gereğidir. En kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sunup kamuoyuna açıklayacağız."

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle