GeriEğitim Başkentte disleksili çocuklara özel atölye 
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkentte disleksili çocuklara özel atölye 

Öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan disleksi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, Ankara'da atölye kuruldu.

Başkentte disleksili çocuklara özel atölye 

Disleksi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, Ankara'da atölye kuruldu. Albatros Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde, öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan disleksi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan 'Atölye Bi Tane' hizmete açıldı. Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı tarafından geliştirilen proje kapsamında, Çankaya ilçesindeki Albatros Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde kurulan 'Atölye Bi Tane'nin açılışı, disleksili çocuklar ve ailelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı Başkanı Atıf Tokar, "Projemizin güzel bir amacı var, dezavantajlı gruptan dezavantajlı bir gruba yardım amaçlı yapılan bir çalışma. Atölye Bi Tane'de disleksili çocuklar, el emekleriyle ahşap materyalden zihinsel engelli ve otizmli çocukların eğitim malzemelerini yapacaklar. Ücretsiz olarak o çocuklara gönderecekler. Dolayısıyla disleksili çocuklar hem ince motor becerileriyle hem koordinasyon çalışmalarıyla projelerini hayata geçirerek mutlu olacaklar hem de diğer dezavantajlı çocuklarımızın eğitimlerine kendi elleriyle o minicik yürekleriyle katkıda bulunacaklar. Atölye, disleksiye ciddi bir katkı sağladığı. Biz bu kadar ihtiyaç olduğunu öngörmemiştik. Özellikle annelerimiz, babalarımız hafta sonunda, eğitim dışındayken AVM gibi kapalı alanlara götürüp 'Ben bu çocukla ne yapacağım.' derken, çocuklarımız gelip burada üretim yapıyorlar ve üretimle ilgili bir kültürden geçiyorlar. Atölye Bi Tane bu açıdan ciddi kazanım sağlıyor" dedi.

Tokar, Ankara'da faaliyet göstermesine rağmen atölyeye özellikle hafta sonları eğitim almak için şehir dışından çocuklar geldiğini söyledi. Atölye Bi Tane'nin yaygınlaşması için İstanbul Florya'da bir merkez açacaklarını belirten Tokar, "Atölye Bi Tane'yi Türkiye genelinde küçük de olsa büyük de olsa çocuklarımızın hizmetine sunmak istiyoruz" diye konuştu.

Atıf Tokar, 2013'te kurulan Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği'nin, artık Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı olarak faaliyet göstereceğini anlattı.

'DİSLEKSİ BİR HASTALIK DEĞİL FARKLILIKTIR'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gazi Üniversitesi ve ODTÜ ile iş birliği halinde çalıştıklarını söyleyen Tokar, disleksinin bir hastalık değil farklılık olduğunu belirtti. Disleksili çocukların satır sonlarını hatalı, cümle, satır veya paragrafları ise atlayarak  okuduğunu anlatan Tokar, "Disleksi bir okuma bozukluğu, asla hastalık değil, Dünya Sağlık Örgütü de bunu böyle kabul etti. Ailelerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir şey var. Disleksili çocuklar için sadece destek eğitimi gerekli." dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle