GeriEğitim Barajın altından okul çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barajın altından okul çıktı

Barajın altından okul çıktı
refid:7443992 ilişkili resim dosyası

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesine bağlı eski Karaahmetli köyünün okulu, Kapulukaya Barajı'nın suyunun azalması sonucu gün yüzüne çıktı.

İŞTE BARAJ ALTINDAN ÇIKAN OKUL

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesi yakınlarından geçen ve Kızılırmak Nehri üzerine kurulan Kapulukaya Barajı'nın 1989 yılında su tutmaya başlaması üzerine, Karaahmetli köyü de baraj suları altında kaldı.

Bu yıl Kapulukaya Barajı'nın sularının azalması ve 13. yüzyılda Selçuklular tarafından yapıldığı tahmin edilen tarihi köprünün gün yüzüne çıkması üzerine Kesikköprü Belde Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğüne başvuruda bulundu.

Bunun üzerine tarihi köprüde inceleme yapılmak üzere Kapulukaya Barajı'nın sularının daha da azalması için Kızılırmak Nehri'nin suları Yamulu, Hirfanlı ve Kesikköprü barajlarında tutulmaya başlandı.

Kapulukkaya Barajı'nın sularının azalması üzerine bu defa yaklaşık 18 yıl önce sular altında kalan Karaahmetli köyünün okulu gün yüzüne çıktı. Daha önce eski Karaahmetli köyünde yaşayan bir zamanlar öğrenim gördükleri okulu gezdiler. Sular altında kalan okullarını yeniden görmenin sevincini yaşadıklarını ifade eden Rıfat Alakara (41) ve Güldane Yavuz (55), şu anda eski günleri hatırladıklarını ve duygulu anlar yaşadıklarını söylediler.

Kapulukaya Barajı yetkilileri, baraj sularının bir süre kontrollü olarak azaltıldığını, köprüde gerekli inceleme yapıldıktan sonra yeniden suyun yükseleceğini kaydettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle