GeriEğitim Bakanlık’a “Okullar Kurban Bayramı sonrası açılsın” önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlık’a “Okullar Kurban Bayramı sonrası açılsın” önerisi

Bakanlık’a “Okullar Kurban Bayramı sonrası açılsın” önerisi
refid:29860671-spot ilişkili resim dosyası

Terör ve siyasi belirsizlikten olumsuz etkilenen ülke turizmini canlandırmak için okulların 14 Eylül yerine, Kurban Bayramı’ndan sonraki pazartesi günü olan 28 Eylül’de açılması önerisi Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na taşındı. TÜRSAB ve TÜROFED başkanları yazılı ve sözlü olarak isteklerini ilgili bakanlıklara ilettiklerini ve en kısa sürede cevap beklediklerini söylerken, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizm sektöründen gelen isteğin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüklerini belirtti.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir çalışma yapıldığını belirten Çelik, konunun daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulacağını söyledi.

Kıyı bölgelerdeki ilçelerin belediye başkanları, geç başlayan turizm sezonunun uzatılmasını, bu kapsamda okulların Kurban Bayramı’ndan sonra açılmasını talep etmesi ile birlikte sektör temsilcileri de isteklerini Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, talepleriyle ilgili yanıt beklediklerini belirterek, “Okulların açılış kapanış tarihlerinin mevsimlere, bölgelere göre yapılması önerisini hep savunuyoruz. İklime göre eğitim hizmeti olmasını destekliyoruz. Örneğin Kars’ta okullar hava şartlarına bağlı olarak erken açılabilir. Antalya’da ise daha geç açılıp ona göre kapanabilir. Bu yıl okulların Kurban Bayramı sonrasında açılmasını ise destekliyoruz. Bunun için Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla iletişime geçtik, taleplerimizi ilettik. Bakanlıklardan yanıt bekliyoruz” dedi.

Yanıt bekliyoruz

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık da bakanlıklara yazılı ve sözlü olarak istekte bulunduklarını belirterek şunları söyledi:
“İç turizmi bu yıl canlı tutmak için sözlü ve yazılı olarak Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na okulların Kurban Bayramı sonrasında açılması önerisini ilettik. Ayrıca yıllardır şehirlere ve bölgelere göre eğitim öğretim takviminin belirlenmesi isteğimizi söylüyoruz. Sınav tarihlerinin yaz dönemine denk gelmemesini istiyoruz. Ancak şu an bir yanıt alamadık. Bekliyoruz. Bu sene okulların geç açılması konusunu TOBB aracılığıyla da gündeme getirmeye çalışıyoruz.”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların geç açılmasına yönelik taleplere nasıl bir yanıt vereceği ise henüz belli değil.

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: Bakanlık çalışma yapıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizm sektöründen gelen okulların Kurban Bayramı sonrasında açılması talebini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüklerini belirtti.
Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Turizm camiasından bize iletilen, okulların Kurban Bayramı sonrası açılması talebini, Milli Eğitim Bakanımız ile görüştük" dedi. Milli Eğitim Bakanlığınca bir çalışma yapıldığını belirten Çelik, konunun daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulacağını söyledi.