GeriEğitim Bakan Selçuk: Güçlü bir ekonomi için eğitime yatırım yapmalıyız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Selçuk: Güçlü bir ekonomi için eğitime yatırım yapmalıyız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ekonomiyle ilgili hedeflerin aslında eğitimle alakalı olduğunu söyleyerek, “Eğitimimiz orta ise ekonomimiz orta olur. Dolayısıyla bizim öncelikle eğitime yatırım yapmamız, bu eğitimi de bugünkü küresel standartlarda yapmamız gerekiyor" dedi.

Bakan Selçuk: Güçlü bir ekonomi için eğitime yatırım yapmalıyız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ekonomiyle ilgili yapmamız gereken bütün hedefler aslında eğitimle ilgili hedefler. Eğer bir ülkede orta gelir tuzağı varsa orta eğitim tuzağı vardır" diye konuştu. Çerkezköy'de eğitime katkı veren hayırseverlerle bir araya gelen Bakan Selçuk, Türkiye'de hayırseverler tarafından yapılan eğitim kurumlarına baktıklarında gurur verici bir tabloyla karşılaştıklarını anlattı.

Programa katılan hayırseverlere teşekkür eden, çocuklara hizmete yönelik çalışmaların herkese nasip olmayacağını belirten Bakan, "Herkesin parası olabilir ama herkes hayır yapamaz, herkesin çocukların hizmetine yönelik eserler ortaya koyması herkese nasip olmaz. Bu nedenle buraya gelen tüm hayırseverleri saygılarımla selamlıyorum" dedi.

Bakan Selçuk: Güçlü bir ekonomi için eğitime yatırım yapmalıyız

EĞİTİM ORTA İSE EKONOMİ DE ORTA OLUR
Bakanlık olarak daha yapacakları çok iş olduğunu söyleyen Selçuk, eğitim meselesinin demokrasi ve ekonomiyle çok ilgili bir mesele olduğunu, Türkiye'de ekonomi ve demokrasinin yükselmesinin, eğitimin gelişmesine bağlı olduğunu vurguladı. Bakan Selçuk, şöyle konuştu:
"Bizim ekonomiyle ilgili yapmamız gereken bütün hedefler aslında eğitimle ilgili hedefler. Dünyada orta gelir tuzağından söz ediliyor, dünya için şunu söylemek mümkün, eğer bir ülkede orta gelir tuzağı varsa orta eğitim tuzağı vardır. Yani eğitimimiz orta ise ekonomimiz orta olur. Dolayısıyla bizim öncelikle eğitime yatırım yapmamız, bu eğitimi de bugünkü küresel standartlarda yapmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için bir takım bilimsel çalışmalara, metot temelli gayrete ihtiyaç var. Bu arzu etmek ve temenni etmekle yapılabilecek bir iş değil, bilimle, akılla olabilecek bir iş. Milli Eğitim Bakanlığı olarak temel hedefimiz bu ülkenin çocuklarının göz aydınlığını arttırmak ve onların gözlerini daha fazla ışıltılı hale getirmek. Bu topraklarda 'gururla, onuruyla, şerefiyle ve haysiyetiyle dimdik ayakta dursunlar, bayrağımızı diksinler ve yükseltsinler ve bütün dünyada bu ülkenin çocukları olmaktan gurur duysunlar' diye istiyoruz."     

Bakan Selçuk, Türkiye'de üç yıllık bir yol haritası hazırlayarak  ay ay, sene sene ne yapacaklarını, nasıl yapacaklarını, fizibilite raporlarıyla, simülasyonlarla ortaya koymayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Selçuk: Güçlü bir ekonomi için eğitime yatırım yapmalıyız

ÖĞRETMENLERİMİZİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK
"Okulların mutfağı, öğretmen odaları ve sınıflardır" diyen Selçuk, şöyle devam etti:
"Bu yol sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ankara'da yaptığı çalışmalarla sınırlı olamaz. Buradan göndereceğimiz genelge ve talimatlarla okullar hayat bulmaz. Dolayısıyla bizim okullardan yola çıkan bir yol haritamıza ihtiyacımız var. Doğu felsefesinde bir söz vardır: 'Doğan her şey aşağıdan yukarı doğru hareket eder, ölen her şey yukarıdan aşağı doğru hareket eder.' Bizim aşağıdan yukarı doğru eğitimsel hareket ihtiyacımız var. Yani okullarımızdan, öğretmenimizden yola çıkarak, öğretmenlerimizin omuzlarında yükselecek bir işten bahsediyorum. Eğer bunu yapabilirsek eğitim sisteminde büyük yol alırız."

Etkinlikte hayırsever vatandaşlar adına Mediha Tetikol'a  teşekkür belgesi verip hayırseverlerle hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Selçuk, ardından Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Burada atölyeleri gezen Bakan Selçuk, öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

MESLEKİ EĞİTİMDE PARADİGMALI DÖNÜŞÜM
Bakan Ziya Selçuk, ‘Ziya öğretmen ile eğitim buluşmaları’ kapsamında Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde öğretmen ve yöneticilerle bir araya geldi. Selçuk’un konuşmasında öne çıkanlar şöyle:
“Mesleki teknik eğitimde paradigmal bir dönüşüm yapıyoruz. Bütün meslek liselerinin dal ve alanlarını dış ticaret açığımızla, ithalat kalemlerimizle ilişkilendiriyoruz. Oteller okul olacak, belli standartları koyacağız, öğrencilere iş garantisi ve maaş vereceğiz, mezunların üç yıl boyunca sigortasını ödeyeceğiz. Örneğin; Türkiye'de ciddi bir ahşap oyuncak ithalatı gördük. Niye ithal ediyoruz dedik. Biz dört tane okul açtık. Orada üretip, Türkiye’ye satışını yapacağız. Dünyaya satış için 10 tane daha açacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle