GeriEğitim Bakan Nabi Avcı: Suriyeli çocuklar iki dil bilerek mezun olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Nabi Avcı: Suriyeli çocuklar iki dil bilerek mezun olacak

Bakan Nabi Avcı: Suriyeli çocuklar iki dil bilerek mezun olacak
refid:28010212 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan eğitim çağındaki Suriyeli çocukların, hem Suriye müfredatını takip ettiklerini hem de ayrıca Türkçe de öğrendiklerini ifade ederek, "Bu gayretlerin sonucunda 2 dilli olarak eğitimlerini tamamlamış olacaklar" dedi.

Bakan Avcı, makamında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Geçici Hükümeti Eğitim ve Öğretim Bakanı Imad Barak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakanlık görevine atanması dolayısıyla Barak'ı tebrik eden Avcı, geçici hükümetin önemli bir bakanlığına Türkmen kökenli bir ismin seçilmesinden duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

Bakan Avcı, "Bütün Suriye halkı, etnik kökeni ne olursa olsun bizim kardeşimiz ama pek çok ortak özelliği, dilimizi, ortak tarihimizi paylaştığımız Türkmen kardeşlerimize muhabbetimiz de ayrı. Biz sadece Suriye'den gelen kardeşlerimize değil aynı zamanda Irak'tan gelen kardeşlerimize din, dil, etnik köken, mezhep farkı gözetmeksizin aynı misafirperverliğimizi yapmayı vazife addediyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin değil aynı zamanda kardeş Suriye halkının da eğitim sorunlarıyla ilgili bir bakanlık olduğunu ifade eden Bakan Avcı, "Suriye'den gelen kardeşlerimizin, çocuklarımızın eğitimleri için çok ciddi bir çaba içerisindeyiz" diye konuştu.

Türkiye'de Suriyeli öğrencilere yönelik yürütülen eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Bakan Avcı, Türkiye'de toplamda 170 bin Suriyeli çocuğa eğitim verildiğini, ancak bunun yeterli olmadığını vurguladı. Bakan Avcı, 250 bine yakın çocuğun daha eğitim ihtiyacının bulunduğuna işaret ederek, "İnşallah birlikte o çocuklarımızı da bugüne kadar mahrum kaldıkları eğitim imkanlarına kavuşturacağız" diye konuştu.

12. sınıfı bitiren çocukların diplomalarının akreditasyonu konusunda önemli bir çalışma gerçekleştirdiklerini aktaran Avcı, liseyi bitirenlerin de 8 üniversitede eğitimlerine devam edebilmeleri için kontenjanların hazırlandığını hatırlattı. Bakan Avcı, ayrıca Suriyeli kız çocuklarının okullaşması konusunda yapılan çalışmalara değindi.

Bu çalışmalara Suriyeli öğretmenlerin de katkı verdiğine işaret eden Avcı, "Dolayısıyla çocuklarımız, hem Suriye müfredatını takip ediyorlar hem de ayrıca Türkçe derslerini de yapıyorlar. İnşallah bu gayretlerin sonucu 2 dilli olarak çocuklarımız eğitimlerini tamamlamış olacaklar" diye konuştu.

"Türkiye'nin yaptığı yardımlar, gelecek nesillerimizin tümünün hafızasında kalacak"

Imad Barak ise Suriye Geçici Hükümeti'nin, bakanlığının çalışanlarının ve Suriye halkının şükranlarını getirdiğini belirterek, Suriyeli çocuklara verilen eğitimler için Bakan Avcı'ya teşekkür etti.

Kökeninin Türkmen olduğunu ancak Türkçeyi ülkesindeki koşullar nedeniyle çok iyi öğrenemediğini ifade eden Barak, "Humus bölgesindenim. Orada rejim, herhangi bir dili öğrenmeye, özellikle Türk diline hiç izin vermiyordu. Onun için de hükümetimizde en önemli konulardan birisi eğitim" diye konuştu.

Eğitimci olduğundan bakanlık görevine getirildiğini aktaran Barak, "Bakanlığımızın görüşü, insanı yeniden eğitmek, yetiştirmek, geçmişine, ümmetine ve insanlığa bağlı olmasıdır. Çünkü başka düşmanlarımız, ümmetimizi bölmeye çalıştılar, aramıza suni sınırlar koydular" ifadesini kullandı.

Bakanlığının eğitim çalışmalarını Türkiye'nin önderliğinde yürütmek istediklerini vurgulayan Barak, Türkiye'deki Suriyelilerin eğitimine ilişkin çalışmaları daha iyiye çekmek ve bu faaliyetlere yardım etmek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin yardımlarının, gelecek nesillerin tümünün hafızasında kalacağına işaret eden Barak, MEB'in Suriyeli çocuklara yönelik eğitim çalışmaları için Bakan Avcı'ya ve Bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle