GeriEğitim Bakan Nabi Avcı: Önceliğimiz mesleki ve teknik eğitim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Nabi Avcı: Önceliğimiz mesleki ve teknik eğitim

Bakan Nabi Avcı: Önceliğimiz mesleki ve teknik eğitim
refid:27206043 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Mesleki ve teknik eğitimin önü artık hatırlamak istemeyeceğimiz nedenlerle uzun bir süre kapalıydı. Dolayısıyla bu okullarımız hak ettikleri ilgiyi maalesef yakın zamanlara kadar göremiyorlardı. Oysa burada çok güzel işler yapılıyordu, şimdi de yapılıyor. Daha sonra da yapılacak. Burada birinci sınıf eğitim veriliyor. önümüzdeki yıllarda en büyük önceliğimiz mesleki ve teknik eğitim olacak. Hükümet programımızda da bu çok açık bir biçimde vurgulandı. Strateji planımızda da vurgulandı. Teknolojideki değişimleri eğitim sistemimize aktarabilmek için ne mümkünse yapacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Balgat Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesinde ilk ders zilini çalarak, 2014-2015 eğitim-öğretim yılını başlattı. Düzenlenen törene MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik, Ömer Açıkgöz, Ankara Vali Vekili Kemal Karadağ, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, öğretmenler, öğrenciler ve veliler de katıldı.

Bakan Avcı, törendeki konuşmasına yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak başladı.

Sağlık, huzur ve mutluluk içinde başarılı bir eğitim yılı dileyen Avcı, bugün 16 milyon 400 bin öğrencinin okula başladığını ifade etti.

Bu sayının pek çok ülkenin nüfusundan fazla olduğuna işaret eden Avcı, buna yükseköğretimdeki öğrenciler de dahil edildiğinde 20 bini bulduğunu belirtti.

Eğitim öğretim yılının açılış töreninin bu okulda yapılmasının özel bir nedeni bulunduğunu ifade eden Avcı, gerek kalkınma planı, gerek hükümet programı ve Bakanlığın strateji planında mesleki eğitime verilen önemi burada bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istediklerini söyledi.

Avcı, "Mesleki ve teknik eğitimin önü artık hatırlamak istemeyeceğimiz nedenlerle uzun bir süre kapalıydı. Dolayısıyla bu okullarımız hak ettikleri ilgiyi maalesef yakın zamanlara kadar göremiyorlardı. Oysa burada çok güzel işler yapılıyordu, şimdi de yapılıyor. Daha sonra da yapılacak. Burada birinci sınıf eğitim veriliyor" dedi.

Okulda neler yapıldığını anlatmak için tanıtım dosyasından birkaç başlık okuyan Avcı, okulda mobilya ve iç mekan tasarımı, makine teknolojisi, mekan teknolojisi, bilişim ve otomasyon teknolojisi gibi birçok alanda eğitim verildiğini söyledi.

Halk oyunları ekibinin gösterisi sırasında uçan kameranın çekim yaptığını belirten Avcı, o kameranın bu okulun öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yapıldığını ifade etti.

Neleri başardığını kamuoyu bilmiyordu

Okulun hem geçmiş hem bugünkü başarılarını çok yakından izlediklerini belirterek Avcı, tüm endüstri ve meslek liselerinin neleri başardığını bildiklerini ama kamuoyunun pek bilmediğini, onun için özellikle buraya geldiklerini dile getirdi.

Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu ders yılından itibaren önümüzdeki yıllarda en büyük önceliğimiz mesleki ve teknik eğitim olacak. Hükümet programımızda da bu çok açık bir biçimde vurgulandı. Strateji planımızda da vurgulandı. Teknolojideki değişimleri eğitim sistemimize aktarabilmek için ne mümkünse yapacağız. Bu amaçla sektörle çok yakın işbirliği içindeyiz. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz, sektördeki tüm paydaşlarla, mesleki ve teknik eğitimimizi nasıl bir adım ileri götürürüz diye gece gündüz çalışıyor. Bu yıldan itibaren özellikle mesleki ve teknik eğitim alanında çok köklü değişimler, dönüşümler yaptığımızı ve bu okulların önümüzdeki yıllarda öğrencisi olmak için kıyasıya yarışılan okullar olduğunu sizler de göreceksiniz. İleride meslek hayatına atıldığınızda da bu okullardan mezun olmanın gururunu yaşayacaksınız."

Avcı, tüm öğrenciler, öğretmenler, eğitim çalışanları ve veliler için yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasının ardından Avcı, öğrenci, öğretmen ve diğer katılımcılarla ilk ders zilini çaldı. Bakan Avcı, daha sonra okulu gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Öğretmenlere kutlama mesajı

Törende Vali Vekili Karadağı da yeni öğretim yılı ile toplumda yeni bir dinamizm oluştuğunu belirterek, tek hedefin ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak olduğunu belirtti.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Bozkurt ise yeni eğitim öğretim yılının bin yeni derslik ile başladığını ifade ederek, derslik ve okul sayısını arttırmaya ve öğrencilerin dünyayla rekabet edebilecek şekilde yetişmesine çalıştıklarını vurguladı.

Öte yandan Bakan Avcı, eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle tüm eğitimcilere birer kutlama mesajı gönderdi. Bakan Avcı'nın cep telefonlarına gönderdiği mesajı şöyle:
"Sevgili Öğretmenim, size, öğrencilerinize ve okulunuzdaki bütün eğitim çalışanlarına sağlıklı, mutlu, başarılı bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum."

Bakan Avcı: Okullarda ibadet zorunlu değil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda ibadethane açılmasına ilişkin, "İhtiyaç olan okullarda bu tip hizmetler verilecek. 'Açılabilir' diyoruz. İhtiyaç olan yerlerde açılabilir. Ama ibadet zorunlu değil" dedi.

Avcı, Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
"İbadethaneler ilkokullardan itibaren mi kurulacak" sorusu üzerine Avcı, birçok okulda öğretmenlerin ve isteyen öğrencilerin ibadet edebilmeleri için ayrılan yerler bulunduğunu, ancak bunların genellikle bodrum katlarında uygunsuz yerler olduğunu söyledi. Nabi Avcı, "Onu netleştirmek için yönetmeliğimizde gün ışığı alabilir yerlerde bunların açılması gerektiğini vurguladık. İhtiyaç olan okullarda bu tip hizmetler verilecek" diye konuştu.

Gazetecilerin "Zorunlu mu" sorusu üzerine Avcı, "İbadet etmek zorunlu değil" karşılığını verdi.

"Okullarda ibadethaneyi zorunlu hale getirecek misiniz?" sorusuna Avcı, "Açılabilir 'diyoruz. Açılabilir. İhtiyaç olan yerlerde açılabilir. Ama ibadet zorunlu değil" karşılığını verdi.

Öğretmen Strateji Belgesi'ne ilişkin Avcı, bunun kendilerinin de önceki bakanların da üzerinde titizlikle çalıştığı bir konu olduğunu belirtti.

Aralık ayında Milli Eğitim Şurasını toplayacaklarını ifade eden Avcı, "Şuranın 4 ana temasından biri de öğretmen niteliğinin arttırılması. Şurada da bu konuyu enine boyuna ilgili bütün paydaşlarla, uzmanlarla, akademisyenlerle, uygulamadan gelen arkadaşlarımızla, öğretmenlerimizle elden geçirdikten sonra Ocak içinde strateji belgemizi açıklamış oluruz" dedi.

Basın mensuplarına "Bu okulda ne okutuluyormuş" sorusunu yönelten Avcı'ya gazeteciler, "mekatronik ve mobilya tasarımı" karşılığı verdi.

Bakan Avcı, bunun üzerine okulda okutulan alanları saydı.

"Sayı da nitelik de arttırılacak"

Nabi Avcı, "Talep artarsa endüstri meslek liselerinin sayısı arttırılabilir mi?" sorusu üzerine, hem sayıyı, hem kaliteyi hem de yönetim planını artırıp, değiştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Avcı, şunları söyledi:
"Bizim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Odalar Birliği ve sektör temsilcileriyle geliştirdiğimiz projeler var. Bunlardan bazıları uygulamaya girdi. Organize Sanayi Bölgelerinde sektörle işbirliği halinde istihdam garantili meslek teknik liselerimiz var. Buralardan mezun olan çocuklarımız zaten stajlarını da içinde bulundukları organize sanayi bölgelerinde yaptıkları için sektörle çok yakın ilişki içinde oluyorlar ve mezun olur olmaz çok uygun ücretlerle iş buluyorlar. Buranın mezunları resmen kapışılıyor."

Bu okullara bölümüne göre öğrenci başına 3 bin 500 lirayla 5 bin 500 lira arasında değişen teşvik sunduklarını aktaran Avcı, özel okullara verilen teşvikten ayrı olarak 2 yıldır organize sanayi bölgelerinde açılan meslek liselerine destek verdiklerini ifade etti.

Sektörün bu okullardan mezun öğrencilerden memnun olduğuna işaret eden Avcı, "Önleri çok açık. İstihdam garantili. Bu okullarımızın her birinin o düzeye gelmesi için de önümüzdeki dönemde çok yoğun çalışacağız" dedi.

Avcı, meslek okullarının, endüstri meslek liselerinin ve mesleki teknik liselerin gelecek yıllarda ciddi yarışlara konu olacağını, çünkü istihdam garantisi bulunduğunu, meslek eğitimi verdiklerini ve buradan mezun çocukların sektörde uygun koşullarda iş bulabildiğini söyledi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi çerçevesindeki nakillere ilişkin son durumun sorulması üzerine Avcı, "En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Bir rahatlama var. Biliyorsunuz nakil talepleri Eylül sonuna kadar devam edecek. Nakil talebi almaya devam ediyoruz" diye konuştu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle