GeriEğitim Bakan Işık: ‘Eğitim, ülkenin yarınları için en önemli güvence’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Işık: ‘Eğitim, ülkenin yarınları için en önemli güvence’

Bakan Işık: ‘Eğitim, ülkenin yarınları için en önemli güvence’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni eğitim döneminde okul zilini, Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde çaldı. Bakan Işık, eğitimi, ülkenin yarınları için en önemli güvence olarak gördüklerini, bu nedenle de hiçbir çocuğun eğitim hakkından ve fırsatından mahrum kalmaması için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, hangi teknoloji kullanılırsa kullanılsın, öğretmenin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını ifade eden Işık, "Eğitimin asıl unsuru öğretmendir. Öğretmenin fedakarlığı, gayreti ve çalışkanlığı eğitim sisteminin başarısında birinci belirleyicidir. Bu açıdan da öğretmenlerimizin her alanda gelişimini sağlamak için maddi, manevi elimizden gelen hayreti gösteriyoruz" diye konuştu.
AK Parti'nin iktidara geldiği günden bugüne kadar en büyük bütçeyi eğitime ayırdıklarını, 13 yıldır en fazla parayı eğitime harcadıklarını vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 300 bin derslikle devralmıştık eğitim sistemimizi, şu ana kadar buna 225 binin üzerinde derslik ilave ettik. Öğretmen sayımızı 500 binden 900 bine çıkardık. Sınıflarımızdaki teknoloji düzeyimizi en iyi noktaya getirmenin gayreti içerisindeyiz. Dünyanın gıptayla baktığı FATİH Projesi'ni, dünyada ilk uygulayan ülkelerden bir tanesi olmanın çalışmasını yürütüyoruz. Bütün bunlar çocuklarımız daha iyi yetişsin diye. Bütün bunlar ülkemizin geleceği teminat altına alınsın diye. Hükümet olarak, devlet olarak bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz."

Kocaeli'de 1862 yılından 2002'ye kadar 140 yılda yapılan derslik sayısının 6 bin 500 olduğunu, 2002'den 2014'ün sonuna kadar 7 bin 500 derslik yaptıklarını belirten Işık, 12 yılda, 140 yıldakinden daha fazla derslik yaptıklarını dile getirdi. Daha önce Dilovası ilçesinde doğru düzgün okulun olmadığını anlatan Bakan Işık, "Şimdi Anadolu lisemiz var, meslek lisemiz var, imam hatip lisemiz var. Şimdi kız meslek lisemiz başlıyor. İnşallah Dilovası bizim hedefimizde Kocaeli'nin eğitimde bir numarası olacak" dedi.

‘Her açılış yılında aynı heyecanı yaşıyorum’

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise 894 bin 511 öğretmen ile 25 milyon öğrencinin bugün eğitim-öğretim yılına başladığını belirterek şöyle konuştu:
"Biz bu rakamlarla belki de dünyanın en büyük ailesiyiz" diyen Aydoğdu, "Bu eğitim öğretim yılının her açılışında öğretmen olan herkes hep aynı heyecanı hep aynı sevinci aynı duyguyu yaşar. Ben de bu açılışta ilköğretim öğretmeni olduğumda yaşadığım tüm ve duygu ve heyecanını yaşıyorum. Eğitim-öğretim yılının Türk milletine, öğretmen camiasına, bütün öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum".

Dilovası'nın zorunlu hizmete tabi bir yer olmadığını ifade eden Aydoğdu, "Sayın Bakanımız Fikri Işık beyin girişimleri ile Dilovası zorunlu hizmet bölgesine alındı. Burada her branştan bütün öğretmen açığı da karşılanmış oldu" dedi.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da eğitimde fırsat eşitliğini temel alan devletin ve hükümetin yaklaşımları doğrultusunda eğitimde kaliteyi Kocaeli'nin her köşesine ve her öğrencisine eşit götürmenin temel amacı ve öncelikleri olduğunu ifade etti.

Işık, daha sonra sınıfları dolaşarak, öğrencilerle yakından ilgilendi, çocuklara hediye verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle