GeriEğitim "Bakan Çelik istifa etsin"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Bakan Çelik istifa etsin"

"Bakan Çelik istifa etsin"
refid:6894743 ilişkili resim dosyası

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, OKS'de yaşanan “yanlış hesaplama” iddiasıyla ilgili, “Hüseyin Çelik'in görevinden derhal istifa etmesini” istedi.

Adıbelli, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının, OKS'de öğrencilerin diploma notlarını sisteme yanlış girerek “büyük bir skandala imza attığını” ifade etti.

“Bu skandalın eğitim sisteminin iflasını bir göstergesi” olduğunu öne süren Adıbelli, Bakan Çelik'in konuyla ilgili açıklamasının, “sorunun ciddiyetinin farkında olmadığını gösterdiğini” iddiasında bulundu. Adıbelli, şunları kaydetti:
“Bakan Çelik'in ifadesi ile 'bazı okullarda girilen yanlış bilgilerin' düzeltilmesi halinde bile, tüm Türkiye'de sınava giren öğrencilerin sıralamaları değişecektir. Dolayısıyla, söz konusu kargaşa, bütün öğrencilere yansıyacaktır.

Ayrıca, mağdur olan öğrencilerin, EĞİTEK'e bir dilekçeyle başvurmaları, dilekçelerinin incelemeye alınması için EĞİTEK'in banka hesabına 10 YTL itiraz ücreti' yatırılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı kendi hatasının bedelini yine öğrenci ve veliye ödetmektedir.

Sorunun ciddiyeti kabul edilmeli ve bir an önce harekete geçilmelidir. Böylesine ciddi bir skandala imza atan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de görevinden derhal istifa etmelidir.”

SENDİKALARDA TEPKİ BÜYÜK
Eğitim sendikaları ise konunun bu şekilde çözülemeyeceğini ve puanların yeniden hesaplanarak öğrencilere gönderilmesi gerektiğini savunuyor. Bu amaçla bir kampanya başlatma kararı alan sendikalar, öğrencilere “yargıya başvurun” çağrısı yapıyor.

Eğitim sendikalarının konuya ilişkin görüşleri şöyle:

Anadolu Eğitim Sen Başkanı Cansel Güven: Aileler savcılığa bildirmeli
Çok üzücü bir durum. Çünkü OKS’de çocukların sadece tek şansı var. Seneye girme hakları yok. Kaç öğrencinin bu durumdan mağdur olduğunu tespit etmek imkansız. MEB’in yaptığı tüm sınavlarda bir skandalla karşılaşmamız da bizi hayrete düşürüyor. Aileler, savcılığa suç duyurusunda bulunmalı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Sınav iptal edilmeli
Acaba Bakan Çelik’in eline bir liste mi verildi? Bu nedenle mi sıralamalarla oynandı diye düşünmeden edemiyorum. Sınavın da bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Birkaç mağdur öğrencinin puanını düzelterek, skandalı telafi edemezler. Puanlamatüm adaylar için en baştan yapılmalı. Kampanya başlatacağız.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Tepeden tırnağa başarısızlık
Aylarca emek veren çocuklarımıza, ‘Başarınız öyle değil de şöyleymiş’ demek, çok doğru değil. Sorunun bile tüm sonucu etkilediği bir sınavda, diploma notlarının yanlış girilmesi, kabul edilir gibi değil. Türkiye’de maalesef sınav yapmayı beceremiyoruz.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan: Veliler yargıya başvursun
Türk eğitim sistemi yanlışlarla dolu. Çürümüş durumda. Yıllardır sınavlarda hatalar yapılıyor. İbret alıp kendilerine çeki düzen vermiyorlar. Aileler, çocuklarının hakkını yedirmesin, yargıya başvursunlar. Özellikle en tepedeki Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulunsunlar.

Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası: Bakan Çelik istifa etmeli
Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası'ndan yapılan açıklamada, “bazı öğrencilerin OKS puanlarının yanlış hesaplanmasından, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik sorumlu tutularak, Çelik'in görevinden istifa etmesi” istendi.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı'nın OKS'de, öğrencilerin ilköğretim başarı puanlarını, sisteme yanlış girerek büyük bir skandala imza attığı” savunuldu. Açıklamada, yüzbinlerce öğrencinin geleceğini ilgilendiren bir sınavda, böylesine ciddi bir hatanın yapılması “kabul edilemez” olarak nitelendi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in olayı, “Böyle büyük sistem içerisinde bu tür yanlışlıklar, hatalar olabilir, doğaldır” şeklinde değerlendirdiği öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bakanın bu açıklaması, sorunun ciddiyetini henüz anlamadığını göstermektedir. Yaşanan bu skandal, yıllardan beri eğitim sisteminin getirildiği durumun bir sonucudur, açıkça iflasın göstergesidir.

Dört yılı aşkın süredir bakanlık koltuğunda oturan Hüseyin Çelik, sürekli olarak kadrolaşmıştır. Eğitimin bugünü ve geleceği için herhangi bir yatırımda bulunmamış, sadece yandaşlarına çıkar sağlamıştır. Kadrolaşmak adına iş bilmeyen insanları Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetim kademelerine getiren Bakan Çelik, OKS'de yaşanan skandalın baş sorumlusudur. Bakan Hüseyin Çelik, hemen görevinden istifa etmelidir.

Mağdur olan öğrencilerin dilekçelerinin incelemeye alınması için, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün (EĞİTEK) banka hesabına 10 YTL itiraz ücreti yatırması da yanlıştır. Milli Eğitim Bakanlığı kendi hatasının bedelini her zaman olduğu gibi yine öğrenci ve veliye ödetmektedir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle