GeriEğitim Bakan Avcı’dan AB projerinde görevli olan öğretmenlere mesai müjdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Avcı’dan AB projerinde görevli olan öğretmenlere mesai müjdesi

Bakan Avcı’dan AB projerinde görevli olan öğretmenlere mesai müjdesi
refid:23498217 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Valilikler tarafından Avrupa Birliği projelerinde görevlendirilen öğretmenlerle ilgili, zorunlu ders yükü ayarlamasından sonra, mesailerindeki azalmayı telafi etmek için çalışıyoruz" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Çankırı'ya gelen Bakan Avcı, valilik önüne konulan "Kitap Kumbarası"nın açılışını yaparak kumbaraya kitap attı. Daha sonra Çankırı Valisi Vahdettin Özcan'ı makamında ziyaret eden Bakan Avcı, Çankırı'nın milli eğitim alanında çok iyi bir yerde olduğunu söyledi. İldeki başarının Türkiye ortalamasından iyi olduğunu dile getiren Avcı, "Valilikler tarafından Avrupa Birliği projelerinde görevlendirilen öğretmenlerle ilgili zorunlu ders yükü ayarlamasından sonra, mesailerindeki azalmayı telafi etmek için çalışıyoruz" diye konuştu.
Avcı, bununla ilgili Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la görüştüklerini belirterek şunları söyledi:
Avrupa Birliği Bakanlığı  taşrada teşkilatı olamadığı için öğretmenler yoluyla çalışıyordu. Bakanlığın maliyeden kadro talepleri var. Biz de dedik ki bu kadrolar verildiği zaman bizim zaten bu konuda çalışan öğretmenlerimize kadrolar öncelikli olarak tahsis edilirse çalışmalar daha verimli hale gelir. Deneyimli olan özellikle İngilizce bilen öğretmenlerimizle bu, daha kolay olur."
Özellikle ‘Yaren’ gibi milli gelenekleri gençlere öğretmeleri gerektiğini belirten Avcı, şöyle devam etti:
"Çankırı'nın bir Yaren geleneği var. Bu geleneği tanıtmalıyız. Bunların yeterince paylaşılmadığını düşünüyorum. Milli gelenekler genç kuşaklara aktarılmalı, onlar da bu gelenekleri bilmelidir. Burada Tuz Mağarası var. Burası cazibe merkezi haline gelir. Sağlık merkezi olabilir."
Bakan Avcı, Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde eğitim fakültesi açılması isteğine olumsuz baktığını anlatarak, bunun her yerdeki eğitim fakülteleri gibi olması halinde açılması taraftarı olmadığını söyledi.

Okul kıyafetleri serbest

Bakan Avcı, belediyede okul kıyafetleri ile ilgili sıkıntıları olan esnafların, okul formalarına ilişkin belirsizlik olduğunu söylemeleri üzerine, "Serbest kıyafet konusunda herhangi bir belirsizlik yok. Okul yöneticileri ve veliler bu konuda birlikte ya da ayrı çalışma yapabilir. Herhangi bir yazı ya da talimata gerek yok. İsteyen istediği formayı, kıyafeti giyebilir" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle