GeriEğitim ARÜ’lü akademisyen uluslararası tıp kılavuzunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ARÜ’lü akademisyen uluslararası tıp kılavuzunda

ARÜ’lü akademisyen uluslararası tıp kılavuzunda

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkan’ın, kalp ameliyatları sonrasında oluşan pıhtıların temizlenmesiyle ilgili geliştirdiği yöntem, 2017 yılı Mart ayında yayınlanan “ACC/AHA Kapak Hastalıkları Kılavuzu”nda yer aldı.

Dünya çapında ‘Tıp Anayasası’ olarak kabul edilen bu kılavuzda “class 1” olarak yer alan yöntemle hastalarda ölüm riski neredeyse ortadan kalkmış oldu. Prof. Dr. Özkan tarafından geliştirilen bu yöntem, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen dünyanın en büyük tıp kongresinde tüm dünyaya duyuruldu.

Prof. Dr. Özkan, “Uzun yıllardır yaptığımız çalışmalar sonucunda, tıp anayasası olarak kabul gören bu kılavuzda yer almak ülkemiz ve üniversitemiz için gurur verici” dedi.

Konuşmasının devamında Prof. Dr. Özkan, kalp ameliyatı olan hastalarda kalp üzerinde pıhtıların oluştuğunu ve bu pıhtıların üç farklı yöntemle temizlendiğini belirtti. Eski yöntemle, hastalarda ölüm ya da felç geçirme risklerinin olduğunu anlattı. Prof. Dr. Özkan yeni yöntemle bu risklerin ortadan kalktığını söyledi. Ayrıca Prof. Dr. Özkan, ilk defa bir Türk tarafından geliştirilen bir yöntemin bu kılavuzda yer aldığını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle