GeriEğitim AÖF sınavında mükerrer soru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AÖF sınavında mükerrer soru

Yüzbinlerce öğrencinin katıldığı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) önceki gün yapılan 2015-2016 yılı Güz Dönem Sonu sınavında “mükerrer soru” krizi yaşandı.

AÖF sınavında mükerrer soru

Kitapçık kodu 4715 olan Diplomasi Tarihi dersinin aynı sayfasındaki 14 ve 19’uncu soruların cevaplarıyla birlikte içeriklerinin de aynı olduğu görüldü.14’üncü soruda “Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” ifadesi yer alırken, cevapları a) OECD, b) NATO, c) OPEC d) BM e) AB şıklarından oluştu. Sayfanın siyah bir çizgiyle bölünmesiyle iki sütun halinde konulan ve 14’üncü soruyla yan yana gelen 19’uncu soruda “1975 yılında oluşturulan Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” cümlesi, cevabında ise a) NATO, b)OECD, c) AET, d) BM, e)AB seçenekleri vardı. Doğru yanıt olan “OECD” 14’üncü soruda “a”, 19’uncu soruda ise “b” şıkkında yer aldı.

 SORU İPTAL EDİLİR

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal şunları söyledi: “İki soru bütün şıklarıyla aynı ise o soru iptal edilir. Bu sıradan bir durum değil. Teorik olarak merkezi bir sınav düzenlendiğinde, test usulü bir sınav yapıldığında, soruların içerik olarak birbirinden farklı olması gerekir. Aynı unsuru ölçecek sorular niteliksel olarak birbirinden farklı verilerle sunulmalı. Ama büyük olasılıkla sorulardan birini iptal ederler, iptal ettikleri sorunun tamamını bütün adayların doğru yaptığını kabul ederler. Bu ÖSYM’nin uyguladığı bir yöntem. Anadolu Üniversitesi’nin de ÖSYM’nin merkezi değerlendirmede uyguladığı yöntemleri büyük ölçüde uygulaması gerekir. Tekrar uzmanlar soruları inceler. Aynı verileri aynı özellikleri sorgulayan iki soruysa ve bunlar farklı değil, eşdeğer sorularsa büyük ihtimalle iptal yoluna gidebilirler.” Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nden konuyla ilgili  açıklama yapılmadı.

Anadolu Üniversitesi: Gerekli inceleme yapılıyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ise, 23- 24 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ile İktisat ve İşletme fakültelerinin güz dönemi dönem sonu sınavlarındaki ’mükerrer soru’ ile ilgili açıklamada bulundu. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada güz dönemi dönem sonu sınavında 581 farklı derste 11 bin 620 soru kullanıldığını belirtilerek şöyle denildi:

"Sorular, ders kitaplarının editörleri tarafından hazırlanıyor, test uzmanları tarafından redaksiyonu yapıldıktan sonra soru havuzuna atılıyor. Soru havuzundaki sorulardan ilgili dönem için testler oluşturuluyor ve bu testler editörler tarafından onaylanıyor. 4715 kodlu kitapçıkta yer alan Diplomasi Tarihi testi için de söz konusu süreç belirtilen şekilde yürütülüyor. Sürecin son aşamasında bir soruda yapılan değişiklik testte aynı bilginin sorgulandığı iki farklı sorunun yer almasına neden olmuştur. Bir mükerrerlik söz konusudur. Kamuoyunun da takdir edeceği ve konu uzmanlarının da bildiği gibi 581 farklı ders için hazırlanan 11 bin 620 soru içerisinde meydana gelen böyle bir tekrarın, testlerin güvenirliğini ve geçerliliğini etkilemesi mümkün değil. Sınav sonrası her bir ders için hazırlanan sorular için test ve madde analizi yapılıyor; istatistiki sonuçlara göre testlerin güvenilirliği ve geçerliliği belirleniyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de bu tür mükerrerlik içeren durumlarda, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirler alınıyor." (DHA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle