GeriEğitim AÖF muafiyet nedir? AÖF transkript yükleme nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AÖF muafiyet nedir? AÖF transkript yükleme nasıl yapılır?

AÖF muafiyet nedir? AÖF transkript yükleme nasıl yapılır?

AÖF muafiyet başvurusu, almış oldukları dersleri saydırarak yeni dönemde kredilerini farklı dersler için kullanacak olan vatandaşların araştırdığı konu oldu. Transkript yüklemesi yaparak dersleri saydırabilecek olan öğrenciler, bu işlemi 28 Eylül tarihine kadar yapabilecek. Peki, AÖF muafiyet işlemi nasıl yapılabilecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

AÖF muafiyet işlemleri, birçok vatandaşın gündemindeki konu olmaya devam ediyor. Muafiyet işlemleri için Türkçe onaylı Transkript belgesine ihtiyaç duyacak olan Anadolu Üniversitesi AÖF öğrencileri, bu işlemle ilgili atılacak olan adımları internet üzerinden öğrenebilecek. İşte, AÖF muafiyet işlemleri hakkında bazı bilgiler

AÖF MUAFİYET BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıt yaptıracağınız programda Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II ve Yabancı Dil I – II (İngilizce, Almanca ve Fransızca) dersleri için yapılmaktadır.

2. Muafiyet başvurusundaki tüm işlemlerden öğrenci sorumludur.

3. Muafiyet Talep Arayüzündeki muafiyet listesinde bulunan dersleri işaretlemeniz gerekmektedir. İşaretleme yapmadığınız ya da başarılı olmadığınız dersler için yaptığınız başvurular kabul edilmeyecektir.

4. Bir yükseköğretim programından mezunsanız sadece mezun olduğunuz üniversitenin bilgisini girmeniz yeterlidir.

5. İnternet Başvurusunu tamamladıktan sonra muafiyet İşlemleri için gerekli belge/belgelerinizi ilan edilen kayıt tarihleri arasında kendiniz ya da herhangi bir yakınınız aracılığıyla AÖF bürosuna teslim ediniz.

6. Muafiyet işlemleri için gerekli belgeler ile ilgili aşağıdaki açıklamalara dikkat ediniz.

a. Elektronik imzalı belgeler (karekodlu belgeler), AÖF bürosu tarafından kontrol edildikten sonra kabul edilmektedir.
b. Hologramlı belgeler kabul edilmektedir.
c. Yabancı Dil hazırlık sınıfını okuyan öğrencilerin hazırlık sınıfı başarı belgeleri/yazıları kabul edilmektedir.
d. Mezuniyet durumunu gösteren “İlgili Makama” belgesi ile başvuran mezun öğrencilerin bu belgeleri, “Geçici Mezuniyet Belgesi” olarak kabul edilmektedir.
e. Yurtdışındaki yükseköğretim programlarından mezun olan öğrenci, muafiyet talep edebilir. Bu öğrencinin muafiyet işlemleri, denklik belgesi ve Türkçe onaylı Not Durum Belgesi ile yapılır.
f. Mezun öğrencilerin Transkript (Not Durum Belgesi) ile başvurması halinde sadece başarılı derslere muafiyet işlemi yapılacaktır. Transkript, mezuniyet belgesi olarak kabul edilmemektedir.
g. Bir yükseköğretim programı tarafından “Aslı Gibidir” onaylı belgeler kabul edilmektedir. Ancak iş yeri vb. kurumlardan onaylı belgeler kabul edilmemektedir.
h. Yabancı dildeki belgeler kabul edilmemektedir. Muafiyet başvurularında yabancı dildeki belgelerin kurum/noter onaylı Türkçe çevirileri kabul edilmektedir.
i. Öğrenci, gerekli belgelerden birini daha önce AÖF kayıtlarında/muafiyet işlemlerinde vermiş olsa dahi ilgili muafiyet başvurusunun tamamlanması için öğrencinin gerekli belgesi ile birlikte mutlaka AÖF bürosuna başvurması gerekmektedir.

7.Transkript (Not durum belgesi) ile başvuruda bulunduysanız muafiyet başvurunuz aşağıdaki açıklamalara göre değerlendirilir.
a. Transkript hangi üniversiteye ait ise başvuruda o üniversite seçilmiş olmalıdır.
b. Bir dersten alınan en son not geçerlidir.
c. İnternet başvurusunda seçilen dersler için muafiyet değerlendirilmesi yapılacaktır.
d. Muafiyet işlemleri yapılırken transkriptteki Genel Not Ortalamasına bakılmaz.
e. Muafiyet için verilen transkriptte farklı bir yabancı dil dersi yer alıyorsa, verilen belgelerdeki bilgilere göre muafiyet işlemi yapılır.

TRANSKRİPT NASIL YÜKLENİR?

Transkript yüklemeleri için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde olmalıdır;

E-Devlet üzerinden Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama başlığına girilir ve belge oluşturulur.  Oluşturulan belge, PDF olarak indirilir ve AÖF öğrenci giriş bölümündeki seçenekler kısmından belge yükleye tıklanarak yüklenir. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle