GeriEğitim Ankara Üniversitesi’nde o ders zorunlu olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara Üniversitesi’nde o ders zorunlu olacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Üniversitemizin bazı bölümlerinde seçmeli olarak verilen toplumsal cinsiyet eşitliği derslerini, öğrencilerimize dönük bilinç değişimi kapsamında zorunlu ders olarak programımıza yansıtmayı hedefliyoruz" dedi.

Ankara Üniversitesi’nde o ders zorunlu olacak

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu'nda düzenlenen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Cinsel Tacizle Mücadele Eğiticilerinin Eğitimi" programının açılışında konuşan Prof. Dr. İbiş, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna üniversite olarak çok önem verdiklerini belirtti. İbiş, "Sürekli bu konuyu gündemde tutmaya, farkındalık yaratmaya ve toplumda bir bilinç yükselmesi sağlamaya çaba gösteriyoruz" diye konuştu.     

Ankara Üniversitesi’nin bu konudaki çaba ve hassasiyetlerinin diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarınca örnek gösterildiğini anlatan Prof. Dr. İbiş, şunları söyledi:
"Geldiğimiz bu aşama yeterli mi, elbette yetersiz. Bu farkındalığı daha yukarılara çıkarmamız gerekiyor. Bu bağlamda bir hizmet içi eğitim serisi düzenleyelim ve ilk katılımcıları da üniversitemizin üst düzey yöneticileri, biz hocalar olsun istedik. Üniversitemizin bazı bölümlerinde seçmeli olarak verilen toplumsal cinsiyet eşitliği derslerini, öğrencilerimize dönük bilinç değişimi kapsamında zorunlu ders olarak programımıza yansıtmayı hedefliyoruz."     

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki sıkıntıların çözümünün eğitim olduğunu belirten Prof. Dr. İbiş, "Önce eğitimcilerin eğitilmesi gerekiyor. O düşünceyle eğitime kendimizden başladık. Bu konuyu sürekli gündemde tutmak ve farkındalık oluşturmak en büyük amacımız. Günlük hayatın içinde bir erkek, bir kız çocuğu olan bir anne bile, farkında olmadan erkek çocuğuna korumacılık yapabiliyor" dedi.     

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı ve Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Müdürü Prof. Dr. Serpil Sancar da yaptığı konuşmada, kadınların iş, siyaset, eğitim, sağlık, hukuk gibi alanlarda daha fazla görünür ve etkili olmaları gerektiğini söyledi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle