Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 
09 Ekim 2015 Cuma 08:05
İstanbul 22ºC
ANASAYFA Ö.S.S. ÇOCUK EĞİTİM OLANAKLARI BURSLAR ÖDEVCİ ADnet  
Reklam için

Euractiv

‘İstemek için önce neyi istemem gerektiğini öğrendim, sonra isteklerimi engelleyen zihinsel frenlerimi.’

‘Sonuçlarınız ancak stratejiniz kadar iyidir.

‘Dün ne yapabileceğinizi bilmek değil bugün neleri farklı yapabileceğiniz önemli.

‘Ertelemenin üstesinden gelmenin en iyi yolu “Şimdi yap” kuralına uymaktır.

‘Uzman, dar bir alanda yapılabilecek tüm hataları yapan kişidir.

‘Bireyler kendilerine özgü bir hayat tarzı yaratırlar; bunlardan dolayı kendi kişiliklerinden ve davranışlarından sorumludurlar. Onlar sadece tepki veren edilgen kişiler değil, yaratıcı birer oyuncudur.” Allfred Adler

‘Farklı şeyler yapabildiğiniz halde istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız o zaman da çözüm farklı şeyler yapabilmeyi göze almak ve yine de istenilen sonuç elde edilemiyorsa yeni yollar denemek için esnek hareket etme bilincine sahip olmaktır.

‘Eğer bir etki yaratabilecek kadar büyük olmadığını düşünüyorsanız, odada bir sivrisinekle yatağa uzanmayı deneyin. Anita Kooick

‘Oyuna üzerinden bak çekirge! Aynen suyun derinliğini görmek için havuzun yüzeyinden içeri bakar gibi. Kung Fuustasi Po

‘Hayatımın, yaşadığım her şeyin gerçek sorumlusu benim.

‘Kazanan her zaman çözümün bir parçasıdır, kaybeden her zaman problemin bir parçası

‘Kazanan “Bu işin üstesinden gelirim” der. Kaybeden “Benim işim değil ki” der.

‘Hayattaki başarımız ve sonuçlarımız üzerinde hemen ve sınırsız etki yaratabilecek tek şey, olaylar karşısında nasıl tepki verdiğimizdir, tavırlarımızdır.

‘İnanç görmediğimize inanmaktır. Bunun mükafatı da, inandığımızı görmektir. St. Augustinus

‘Kazanan çakılların yanındaki çimeni görür. Kaybeden çimenin yanındaki çakılları görür.

‘Kazanan “Zor olabilir ama mümkün” der, kaybeden “Mümkün ama çok zor” der.

‘Kendinizle olan ilişkilerinizi iyileştirmeniz demek kendinizi sınırsızca ve koşulsuzca sevmeniz demektir.

‘Daha iyi, iyinin düşmanıdır.’ Shakespeare

‘Ben bilmediğimi bildiğim için diğer insanlardan akıllıyım’ Sokrat

‘Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz’ Sang H. Kim

‘Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz’ Oliver Cromwell

‘Kaderiniz, karar anlarınızda biçimlenir.’ Anhony Robbins

‘ Gündüz, kandilini hazırlamayan, gece, karanlığa razı demektir.’ Cenap Şehabetin

‘İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir.’ Andre Gide

‘Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak gerekir.’ Balzac

‘Deha, gayret ve sabrın çocuğudur.’ Dwigt

‘Kararlılık, insan ifadesini uyandırma zilidir.’ Anhony Robbins

‘Ümidini yitirmiş alanın, başka kaybedecek bir şeyi yoktur.’ Bolse

‘Gemimizin kaptanı bizsek, kendi rotamızı kendimiz çizmeliyiz

‘Sağlığın başlangıcı, hastalığı tanımaktır.

‘Düşlerimizin peşindeyken karşılaştığımız her engel yolun doğal ve gerekli bir parçasıdır.

‘Bugün kim olduğunuz, dünkü tercihlerinizin sonucudur. Yarın kim olacağınız, bugünkü kararlarınızın sonucu olacaktır.’ Shakespeare

‘Zorlanmayı reddediyorsanız, şu an bulunduğunuz yere alışın, çünkü hep orada kalacaksınız.’

‘Başarının da fiyatı yüksektir, başarısızlığında. Ama başarısızlık size pahalıya malolur.’

‘Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.’

‘Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.’

‘Doğru kararlar doğru sonuçlar verir.’

‘Günü kurtarmanın peşinde olanlar geleceği inşa edemezler.’

‘Heveslerin kadar zayıf, hedeflerin kadar büyüksün.’

‘Dün tecrübedir öğren, yarın tahmindir planla, bugün fırsattır kullan’

‘Güneşin doğuşunu görmek isteyenler geceden yola çıkanlardır.’

‘Kendi hayatınızın kahramanı olun.

‘Yokuş aşağı gitmek kolaydır, ama manzara tepeden seyredilir

‘Başarı dileyenindir.

‘Dünden ders al, bugün çalış, yarını planla.

Tüm Eğitim Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Meslek lisesi mezunlarına iki yıllık üniversite şansı

 
Nuran ÇAKMAKÇI
Meslek lisesi mezunlarına iki yıllık üniversite şansı
Anadolu Lisesi veya Fen Lisesi’ne giremeyen öğrenciler için meslek liseleri büyük avantaj. Buraya giren öğrenciler, hem bir meslek sahibi olabilir, hem de üniversiteye girişte iki yıllık ön lisans bölümlerine doğrudan geçiş yapabilirler.

2007 ÖSS’ye göre Türkiye genelinde 2814 meslek lisesinden (Anadolu Öğretmen Liseleri hariç) mezun olan 144.607 öğrencinin 3327’si üniversitelerin lisans bölümlerine, 85.852’si yani yüzde 59.36’sı üniversitelerin ön lisans bölümlerine yerleşti. Genel lise mezunlarına göre, ön lisans da olsa üniversitede öğrenim görebilme şansı meslek lisesi mezunları için daha fazla. Meslek liseleri OKS sonucu ile öğrenci alabildiği gibi mülakat ve kondisyon sınavıyla da öğrenci seçebiliyor. Meslek liseleri arasında en fazla ilgi gören okullar, Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu sağlık personeli yetiştiren Sağlık Meslek ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri. Bu okullara OKS-MF puan türü ile, diğer tüm meslek liselerine ise OKS-TM puan türü ile öğrenci alınıyor. Seçmeyi düşündüğünüz meslek liseleri için tanıtıcı bilgileri http://www.meb.gov.tr ve http://oks2008.meb.gov.tr internet adresinden araştırın. Daha sonra okulu ziyaret edip, seçip seçmeyeceğinize karar verin.

MÜLAKATLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR

EN ÇOK MERAK EDİLEN KONULAR

Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz yanıtladı.

* En çok önerdiğiniz, gelecek vaat eden Anadolu Meslek Liseleri hangileri?
- Önümüzdeki yıllarda okul öncesi eğitime yatırım yapılacak. Bu nedenle Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümleri ilgi çekecek. Sağlık yatırımları giderek artıyor. Sağlık Meslek Liseleri’nin tüm bölümlerinin mezunlarına talep artacak. Denizcilik Bölümleri için de aynı şey geçerli. Turizme yönelik eğitim veren okullar da avantajlı olacak.

* Genel lise yerine meslek lisesine gitmek ÖSS şansını öldürmez mi?
- Genel liseden mezun olup 2007 ÖSS’ye giren 329.662 öğrencinin sadece 8910’u (yüzde 2.70’i) üniversitelerin lisans bölümlerine, 3780’i (yüzde 1.14’ü) sınavlı ön lisans bölümlerine girdi. Yani genel liseye devam eden öğrencilerin ÖSS şansı çok düşük. 2007 ÖSS’ye göre meslek lisesi mezunlarının lisans bölümlerine yerleşme oranı yüzde 2.30, sınavla ya da sınavsız ön lisans okullarına yerleşme oranı ise yüzde 59.36. Bu veriler meslek lisesi mezunu olmanın daha avantajlı olduğunu gösteriyor. Anadolu Meslek Lisesi mezunlarının şansı ise çok daha yüksek.

* En doğru meslek lisesi seçimini nasıl yapabilirim?
- Seçeceğiniz meslek lisesi ilgi duyduğunuz, çalışmaktan zevk alacağınız mesleğe yönelik olmalı. MEB internet sitesinde tüm meslek liselerinin amaçları, bölümleri ve ÖSS’de devam edebilecekleri alanlarla ilgili bilgiler var. İnceleyip seçebileceğiniz meslekleri belirleyin. Bu meslek liselerini yerinde görerek ve meslek çalışanlarıyla görüşerek sıralamanızı yapın.

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar: Denizcilik meslek liselerini kazanan adaylara mülakat ve kondisyon sınavı yapılıyor. Öğrencilerin sağlık durumlarını "Gemi Adamları Sağlık Raporu" ile belgelendirmeleri gerekiyor. Bu okullara kontenjanı kadar öğrenci yerleştiriliyor.

Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar: Büro yönetimi ve sekreterliği, eğlence hizmetleri, gıda teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri, halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri ve yiyecek içecek hizmetleri bölümleri mülakatla öğrenci alıyor. Bu okullara okul kontenjanının iki katı kadar öğrenci yerleştiriliyor.

Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar: Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ile Anadolu İletişim Meslek Liseleri’ne mülakatla öğrenci alınıyor. Bu okullara kontenjanın iki katı kadar öğrenci yerleştiriliyor. 

YETENEK SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALAN OKULLAR

Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri: Müzik ve resim alanlarında öğrenci yetiştirmek için kurulan okullar.

Devlet Konservatuvarları: Müzik ve sahne sanatları alanlarında öğrenci yetiştiren okullar. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, okudukları bölüme göre üniversitelerin Resim Öğretmenliği veya Müzik Öğretmenliği bölümlerine, Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin çeşitli bölümlerine (iç mimarlık, resim, heykel, seramik, grafik, tekstil, sahne dekorları, kostüm, fotoğraf, nefesli ve vurmalı çalgılar, sinema ve televizyon vb.) başvurabiliyor.

Spor Liseleri: Buradan mezun olan öğrenciler üniversitelerin Beden Eğitimi ve sporla ilgili yükseköğrenim programlarına hazırlanıyorlar.

Konservatuarlar: Müzik alanında özel yeteneği olan öğrencileri, sanatçı, eğitici-öğretici, uygulayıcı, yapımcı, yorumcu ve araştırmacı olarak yetiştirmeyi amaç edinen okullar.

ÖĞRENCİLER BU OKULLAR İÇİN YARIŞIYOR
Öğrenciler bu okullara girebilmek için yarışıyor

FEN LİSELERİ

Toplam okul sayısı: 84

2008 toplam kontenjanı: 6.384

2007 ÖSS'ye göre, 63 Fen Lisesi'nden mezun olan 4603 öğrenciden 2784’ü (yüzde 60.48’i) üniversitelerin lisans programlarına girdi. Bu liseler en başarılı öğrencilerin tercih ettiği okullar. Burayı tercih etmek için ilköğretim 6 ve 7. sınıf Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin yıl sonu notunun en az orta, tümünün ağırlıklı ortalamasının en az 4 olması gerekiyor. OKS-MF puanıyla öğrenci alıyorlar. OKS’de ilk 90.000’de yer alanlar bu okullara girebiliyor. Eğitim süreleri 4 yıl. Karma eğitim yapılıyor, okullar pansiyonlu. Öğrencileri gelecekte bilim, tıp, teknoloji ve iş dünyasında lider adayları.

Öğretmenliği seçenler ek puan kazanıyor.

ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ

Toplam okul sayısı: 192

2008 toplam kontenjanı: 17.640

2007 ÖSS’ye göre 115 Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun olan 9453 öğrenciden 6240’ı (yüzde 66.01’i) üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşti. Bu okullar, sınavla öğrenci alan okullar içinde mezunlarına en çok avantaj sağlayan okul grubu. Mezunları ÖSS’de öğretmenlikle ilgili bölüm seçtiklerinde ek puan alıyor, girme şansı yükseliyor. Diğer alanları seçtiklerinde puan kaybına uğramıyorlar. Anadolu Lisesi mezunu gibi istedikleri üniversiteye devam ediyorlar. Hatta ÖSS’de Anadolu Lisesi mezunlarından daha şanslılar. Türkçe-Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Dil yüksek eğitim programlarından birini seçebiliyorlar. Anadolu Öğretmen Liseleri, OKS-TM puanıyla öğrenci alıyor. Ayrıca, okullarının öğretmen kurulunca aday gösterilmeleri gerekiyor.

 

 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Aydın Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak İş Ara Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH