GeriEğitim “Anadilde eğitim” için Siirt’te 800 dilekçe toplandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Anadilde eğitim” için Siirt’te 800 dilekçe toplandı

Siirt’te “anadilde eğitim” isteyen gruplar topladıkları 800 dilekçe ve 2 bin imzayı, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti.

Yeni eğitim öğretim yılında, okullarda Kürtçe eğitim verilmesi talebinde bulunan Eğitim-Sen ve Kurdi-Der üyeleri, İHD Siirt Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. Dernek üyeleri, daha sonra topladıkları dilekçeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdi.

Kurdi-Der Siirt Şubesi Başkanı Şerefhan Erdoğan, dilin insanın varlığı olduğunu, bu sebepten dolayı anadilin insani ve doğal bir hak olduğunu söyledi. Her milletin diliyle var olduğunu belirten Erdoğan, “Her millet kendi anadilinde eğitim alması gerekir. Eğitim dili olmayan dil, asimile ve yok olmaya mahkumdur. Dilin yok edilmesi, halkın yok edilmesi demektir. Bu da bir insanlık suçudur” dedi.

Kurdi-Der Derneği Şube Başkanı Şerefhan Erdoğan’dan sonra konuşan Bağmsız Belediye Başkanı Selim Sadak ise, “Bu hakkın hak olduğunu, Kürt çocuklarının kendi dilinde eğitim görmesi de doğal hakkıdır. Hiç kimsenin hediye edemeyeceği bir haktır. Çocukların hakkıdır, halkın hakkıdır, ben de bu talebin karşılanması için kamuoyu huzurunda dilekçemi imzalıyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtası ile Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmak üzere dilekçemi yazdım. Artık bu neslin inşaaları için engellemeler olmasın” dedi.

Sadak’ın konuşmasının ardından grup, toplu halde Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümek isteyince polis izin vermedi. Polis ile grup üyeleri arasında yapılan karşılıklı görüşmeler sonunda Eğitim-Sen ve Kurdi-Der’i temsilen küçük bir grubun geçişine izin verildi. Belediye Başkanı Selim Sadak ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen grup, burada Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Enis Önen’e 800 dilekçe ve anadilde eğitim isteyen 2 bin kişinin bu dilekçelere destek amaçlı imzalarını teslim etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle