GeriEğitim Alfred Üniversitesi'ne suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alfred Üniversitesi'ne suç duyurusu

Alfred Üniversitesi'ne suç duyurusu
refid:7565831 ilişkili resim dosyası

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dün İstanbul'da açılışı yapılan “Alfred Üniversitesi İstanbul Eğitim Kampusü”nün yasal olmadığını bildirdi.

Edinilen bilgiye göre, YÖK, konuya ilişkin 14 Eylül 2007 tarihinde İstanbul Valiliğine yazı gönderirken, yine aynı tarihte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Valiliğine gönderilen yazıda, yükseköğretim kurumlarının devlet tarafından kanunla kurulduğu hatırlatılarak, kişilerin, kuruluşların veya yabancı yükseköğretim kurumlarının Türkiye'de Anayasa'nın ve 2548 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun hükümleri dışında yükseköğretim kurumları açmalarının ve bu eğitim sonucunda yükseköğretim diploması vermelerinin kesinlikle mümkün olmadığı kaydedildi.

Yazıda, yasalara aykırı olarak yürütülen programların bir üniversite programı olarak kabul edilmeleri, bu programlara kayıt yaptıranların öğrenci kabul edilmeleri ve buralardan alınan diplomalara denklik verilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı. Resmi yazıda şunlar kaydedildi:
“Yükseköğretim kurumlarının kurulması ve faaliyete geçmesi için Anayasa, 2547 sayılı yasa ve diğer ilgili yasalarda öngörülen prosedüre uyulması gerekirken, yasal olmayan yollardan (Alfred University) adlı Amerikan kuruluşu ile işbirliği yaparak, yükseköğretim alanında eğitim faaliyetinde bulunan, bu amaçla para toplayan, öğrenci kaydı yapan kişi ve kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Valilikten “mevzuata aykırı olarak Alfred Ünversitesi adı altında Bakırköy ve Başakşehir kampüslerinde devam eden yasadışı faaliyetlerin durdurulması hususunda gereğinin yapılmasını” isteyen YÖK'ün, 22 Ekim 2007 tarihinde de İstanbul Valiliğine ikinci bir yazı göndererek, www.alfreduniversitesi.org adresli web sitesine erişimin engellenmesini de talep ettiği öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle