GeriEğitim 'ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?' ÖSYM'den yanıt geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?' ÖSYM'den yanıt geldi

'ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?' ÖSYM'den yanıt geldi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları için nefesler tutuldu. Sonbahar dönemi sınav sonuç tarihi, ÖSYM sınav takvimiyle duyuruldu. Adaylar, bireysel ALES sonuçlarını belirtilen tarih itibariyle 'aday işlemleri sayfası' üzerinden görüntüleyecek. Peki ALES sonbahar dönemi sonuçları ne zaman açıklanacak?

19 Kasım tarihinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav) sonuç tarihi belli oldu. ÖSYM, 'ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorularına resmi sayfası üzerinden yanıt verdi. Adaylar, sonuçlarını 'Aday İşlemleri Sistemi' üzerinden görüntüleyebilecek. Peki ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

19 Kasım tarihinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen ALES sınavının sonuçları, ÖSYM'nin sonuç açıklama takviminde yer alan bilgilere göre 21 Aralık Perşembe günü öğrencilerin erişimine açılacak. Bu tarih takvimde yer alan resmi bilgi olduğu gibi, ÖSYM'nin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYMden yanıt geldi

ALES KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle