GeriEğitim ALES sonuçları için tarih yaklaşıyor! Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES sonuçları için tarih yaklaşıyor! Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları için tarih yaklaşıyor! Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları, akademik anlamda ilerleme kaydetmek isteyen vatandaşların merakla araştırdığı konular arasında yer alıyor. ALES sonuçları ile birlikte Yüksek Lisans yapmak için üniversitelerin puanlarını inceleyecek olan vatandaşlar, bu kurumlara başvurularını gerçekleştirecek. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, vatandaşların merakla beklediği konu hakkında detaylı bilgiler

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu, akademik kariyer yapmak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. On binlerce kişinin merakla beklediği konulardan birisi olan ALES sonuçları, yüksek lisansa başlamak isteyen adaylar için belirleyici olacak. Peki, ALES sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte, on binlerce kişinin merakla beklediği konunun detayları

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınava giren tüm adayların sorduğu sonuç sorularına yanıt ÖSYM'nin takvimiyle geldi. 2017 sınav takvimine göre ALES sonuçları 8 Haziran Perşembe günü açıklanacak.

ÖSYM ALES sınav sonucu nasıl öğrenilir?

ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlar gibi ALES sonuçları da ‘Aday İşlemleri Sistemi’ üzerinden açıklanacak. Adaylar, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle