GeriEğitim ALES ne zaman yapılacak? 2018 ALES sınav tarihi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES ne zaman yapılacak? 2018 ALES sınav tarihi

ALES ne zaman yapılacak? 2018 ALES sınav tarihi

ALES'e katılım göstererek akademik kariyer hayalini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, geri sayıma geçti. ALES ne zaman yapılacak sorusuna yanıt arayan binlerce kişi, ÖSYM'nin sınavı gerçekleştireceği tarihi sorgulamaya başladı. Peki, akademik anlamda ilerleme katetmek isteyen vatandaşların sorguladığı ALES ne zaman gerçekleştirilecek? İşte, o tarih hakkında bazı bilgiler

ALES ne zaman yapılacak sorusu, birçok vatandaşın gündeminde yer alıyor. ALES ne zaman yapılacak sorusunun cevabını sorgulayan birçok vatandaş, ÖSYM'nin sınavı uygulayacağı tarihi merak ediyor. Peki, ALES ne zaman yapılacak? İşte, sınava kendisi ya da yakınları girecek olan adayların sorguladığı ALES ne zaman sorusunun cevabı

ALES NE ZAMAN YAPILACAK?

ALES bu yıl ilk kez 3 defa uygulanacak. İlkbahar dönemi 6 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen sınavların ardından gözler ikinci ve üçüncü sınavlara çevrildi.

ALES'in 2. sınavı, 30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak. Bu sınavın başvurusu 24 Temmuz-02 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar ise 25 Ekim 2018 tarihinde adayların erişimine açılacak.

ALES'in 3. sınavı, sonbahar dönemi kapsamında 18 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınavın başvurusu 19-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu sınavın sonuçları ise 20 Aralık tarihinde açıklanacak.

YÖK BAŞKANINDAN ALES MAĞDURİYETİ İÇİN AÇIKLAMA

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) geçerlilik süresini beş yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasının ardından, sınav puanlarının beş yıl geçerli olacağını düşünerek yeni sınav başvurusunda bulunmayan adaylar mağdur olmuştu. 20 Haziran’da konuyla ilgili çalışma başlattıklarını duyuran Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 21 Haziran’da da alınan kararı açıkladı. Buna göre adaylar, 30 Eylül’de yapılacak ALES sonuçları açıklanana kadar, geçmiş beş yıl içinde alınmış herhangi bir ALES puanı ile başvuruda bulunabilecekler. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak olan ALES’in açıklanma tarihine kadar, geçmiş beş yıl içerisinde alınmış olunan herhangi bir ALES puanı başvurularda kullanılabilecek.”

YÖK BAŞKANI TWİTTER'DAN DUYURDU
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, alınan kararı Twitter üzerinden şu sözlerle duyurdu:
“27 Eylül 2017 yılı öncesi yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi üç yıl iken ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle sınavların geçerlilik süresi beş yıl olarak kabul edilmişti. Bilindiği üzere bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde Danıştay 8’inci Dairesi’nin almış olduğu kararla söz konusu maddenin yürütmesi durduruldu. Yürütmesi durdurulan yönetmeliğin altıncı maddesi kapsamında lisansüstü eğitim sınavlarıyla öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvuran veya başvurmayı düşünen adayların, en yakın ALES’e girerek süreci devam ettirmelerinin mümkün olmadığı görüldü. Bu kapsamda doğacak mağduriyetlerin önlenmesi için hemen harekete geçerek sorunun çözümüne yönelik bir çalışma yürüttük. Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde, ‘30 Eylül 2018 tarihli ALES sonuçlarının açıklanacağı güne kadar yapacakları başvurularında, mevcut ALES puanlarının geçerli kabul edilmesine’ karar verilmiştir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle