GeriEğitim ‘Akran kardeşliği’ ile uyum dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Akran kardeşliği’ ile uyum dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı pansiyonlu okullarda eğitim alan üst sınıf öğrencileri, bu yılki yeni öğrencilere ilk kez ‘akran kardeşliği’ programını uygulayarak okula uyumlarını kolaylaştırdı.

‘Akran kardeşliği’ ile uyum dönemi

MEB Ortaöğrenim Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, bu yıl pansiyonlu okullarda öğretime başlayan hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerinin okul hakkında bilgilendirilmesi, okula aidiyet duygusunun geliştirilmesi, okulun anlamlı ve değerli bir parçası olduklarına dair inançlarının kuvvetlendirilmesi amacıyla hazırlanan ‘Ortaöğretime Uyum Programı’ okullar başlamadan önce uygulamaya konuldu. Uyum programı kapsamında pansiyonlu okullar tarafından okula yeni başlayan binlerce öğrenciye şehir ve okul tanıtım broşürleri, aile hekim bilgi kartı, dikiş seti, diş fırçası ve diş macunu gibi malzemelerin yer aldığı ‘hoşgeldin paketi’ hazırlanarak dağıtıldı. Ayrıca pansiyona yerleşen öğrencilerin velilerine kayıt sonrası iletişim ve bilgilendirme içerikli kısa mesaj gönderildi.

3 BİN PANSİYONLU OKUL

Bu yıl ilk kez Türkiye genelinde 356 bin öğrencinin eğitim aldığı 3 binin üzerindeki pansiyonlu okulda yeni kayıt yaptıran öğrencilerin liselere ve şehre uyumlarını kolaylaştırmak için ‘akran kardeşliği’ programı da başlatıldı. Programla, davranışlarıyla çevresinde farkındalık oluşturan üst sınıf öğrencileri tarafından pansiyona yeni kayıt yaptıran öğrencilere akran desteği sağlandı. Yeni arkadaşlarına okul, yaşadıkları şehir, ulaşım imkanları gibi konularda destek veren üst sınıf öğrencileri yeni öğrencilere ‘ailemize hoş geldin’ diye başlayan mektup yazdı. Tüm pansiyonlu okullarda eşzamanlı olarak okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin de katılımlarıyla özel gece düzenlendi. Başarılı sonuçlar alınan uyum programının diğer lise türlerinde de uygulanması için hazırlık başlatıldı. Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, “Bu yıl ilk kez pansiyonlu okullarda başlattığımız akran kardeşliği uyum programında başarılı sonuçlar aldık. Öğrencilerimizin okula aidiyet duyguları gelişirken okullarına da hızlı bir süreçte alıştıklarını gözledik” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle