GeriEğitim Akademisyenlere güvenlik konferansı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akademisyenlere güvenlik konferansı

MİT Başkanı Dr. Hakan Fidan, ’Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi’ konulu konferans vermek üzere YÖK’te akademisyenlerle bir araya geldi. Başkan Fidan, “Bölgesel ve küresel denklemin iyi analiz edilmesi ve olayların stratejik düzeyde nasıl şekilleneceğinin öngörülmesi büyük önem arz ediyor” dedi.

Akademisyenlere güvenlik konferansı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Dr. Hakan Fidan, ’Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi’ konulu konferans vermek üzere Yükseköğretim Kurulu’nda (YÖK) akademisyenlerle bir araya geldi. MİT Başkanı Fidan konuşmasında, küresel gelişmelerin genel değerlendirmesini yapmayı müteakip, bölgesel alandaki güvenlik değerlendirmesine yer vererek, önümüzdeki dönemde bölgede yaşanması muhtemel gelişmelerle Türkiye’yi bekleyen risklere değindi.

Başkan Fidan, konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik konumundan bahsederek şöyle konuştu:
“Teknolojik gelişmelerin ve imkânların da etkisiyle, ulus devletlerin çatıştığı klasik rekabet ortamından, bireylerin devletleri tehdit edebildiği, asimetrik çatışmaların yaşanabildiği uluslararası bir düzen ortaya çıkıyor. Bu nedenle farklı coğrafyalardaki gelişmeler ve krizler arası etkileşim, ülkemizin iç, dış tehditler, algı operasyonları ve siber saldırılar gibi asimetrik tehditlerle aynı anda mücadele etmesini gerekli kılıyor. Hareketli bir coğrafyada bulunan Türkiye, içe içe geçen siyasi, güvenlik, ekonomik, siber tehditlere karşı bilinçli ve hazırlıklı olmak durumunda. Bunun için bölgesel ve küresel denklemin iyi analiz edilmesi ve olayların stratejik düzeyde nasıl şekilleneceğinin öngörülmesi büyük önem arz ediyor.”

Akademisyenlere güvenlik konferansı


SARAÇ’TAN FİDAN’A HEDİYE
Fidan ayrıca, “Milli İstihbarat Teşkilatı olarak, devletimizin dış politikada artan etkinliğiyle uyumlu olarak yakın ve uzak coğrafyada yaşanan gelişmeleri, mevcut ve muhtemel tehdit alanlarını, aktörlerin yaklaşımlarını ve bunların ülkemize yansımalarını yakından takip ettiklerini, ülkemizin tüm tehditlerle zamanında ve küresel ölçekte mücadelesine katkı sağlamakta olduklarının” altını çizdi. MİT Başkanı, konferans öncesinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüştü. Konferansın ardından Saraç, Fidan’a, kendisinin yayına hazırlamış olduğu Mehmet Tahir’in ‘Osmanlı Müellifleri’ adlı üç ciltlik eseri hediye etti. Yükseköğretim tarihinde bir ilk niteliğinde olan konferansa Ankara Valisi Vasip Şahin, YÖK Üyeleri, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Türkiye’deki bütün üniversitelerin rektörleri ile üniversitelerdeki siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanındaki yöneticiler ve akademisyenler katıldı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle