GeriEğitim Akademisyenlerden halka ‘Açık Ders’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akademisyenlerden halka ‘Açık Ders’

Akademisyenlerden halka ‘Açık Ders’

Akademisyenler tarafından yürütülecek yeni bir seminer programı başlatılıyor. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin sürdüreceği ve isteyen herkesin katılabileceği ‘Açık Ders’ seminer programı bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirlerin oluşmasına katkıda bulunacak bilgi ve tartışmaları toplumun her kesimine ulaştırmayı hedefliyor. İlk ders 19 Nisan’da.

Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilecek ‘Açık Ders’ler, Akatlar Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacak. Seminerler 90 dakika sürecek. Bu sürenin yaklaşık 50 dakikası öğretim üyesi sunuşuna, 40 dakikası ise katılımcılarla gerçekleştirilecek soru-cevap bölümüne ayrılacak. ‘Açık Ders’ 2016 Bahar döneminde, Prof. Dr. Cem Say’ın ‘İnsan ve Makine Beyinlerinin Sınırları’ başlıklı semineri ile 19 Nisan’da başlayacak. Say, seminerinde bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul edilen, ünlü matematikçi Alan Turing’in temelini attığı Hesaplama Kuramı’nın bilim ve yapay zekâya dair sorularına verdiği yanıtları tartışmaya açacak.

Program kapsamında 10 Mayıs’ta Yrd. Doç. Dr. Elif Duman’ın ‘Stresin Sinir Sisteminin Üzerindeki Etkileri’ başlıklı semineri yer alacak. Duman bu seminerde stresli deneyimlerin beynin ve sinir sisteminin işleyişi üzerindeki etkilerinden bahsedecek.

Doç. Dr. Mine Nakipoğlu’nun ‘Dil, Beyin ve Evrim’ başlıklı semineri 23 Mayıs’ta düzenlenecek. Nakipoğlu, bu seminerde insan türünün belki de en büyük başarısı olarak adlandırabileceğimiz dil olgusunu dilin evrimi, dil-beyin ilişkisi ve dilsel birimlerin beynimizde nerede ve nasıl temsil edildiği konularına ışık tutarak tartışmaya açacak.

Yrd. Doç. Dr. İnci Ayhan’ın vereceği ‘Zaman Algısı’ semineri ise 31 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Seminer zamanı nasıl algıladığımızı, bu algıyı oluşturan biyolojik ve psikolojik faktörleri ele alarak zamana dair hepimizin deneyimlediği mutluluk, stres gibi durumları da ele alacak. Katılımcılardan herhangi bir ücretin talep edilmediği program, ilgi duyan herkese açık.

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle