GeriEğitim Aileleri ikna edilen kız çocukları okula kazandırılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aileleri ikna edilen kız çocukları okula kazandırılıyor

Muş’un Varto ilçesinde çeşitli nedenlerden dolayı okula gitmeyen beş kız çocuğu, kurulan ikna ekibi sayesinde yeniden okula başladı.

Aileleri ikna edilen kız çocukları okula kazandırılıyor

Varto Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Alper Akkaya başkanlığındaki Adem Urkan, Hasan Atik ve Kübra Abiş'in katılımıyla kurulan ikna komisyonunca yıl başından beri ilçede çeşitli nedenlerle devamsızlık yapan beş kız öğrencinin evleri tek tek ziyaret edildi. Öğrenci velileri ve öğrencilerle görüşen ikna komisyonu, beş kız öğrencinin okullarına yeniden devam etmelerinin mutluluğunu yaşadı.

İkna ekibi üyeleri, ilçenin bütün köylerindeki devamsız öğrencilerin evlerini kar kış demeden dolaşacaklarını ve çocukları okullu yapacaklarını belirtti. Özellikle kız çocuklarının okula kazandırılması için çaba gösteren komisyon üyeleri, amaçlarının çocukların eğitim ve öğretimlerini sağlamak olduğunu söyledi. Rojin Demir, Sibel Yıldız, Dilan Erbey, Sıla Gökalp ve Şeyda Şahin adlı kız öğrencileri okula kazandıran Okul Müdürü Alper Akkaya ve öğretmenler, diğer kız çocuklarına çağrıda bulunarak mutlaka ve mutlaka okumalarına devam etmelerini istedi.

Okul Müdürü Alper Akkaya, “Yılbaşından beri okulumuzda yaptığımız çalışmalar sonucunda, beş kız öğrencimizin okula gelmediğini tespit ettik. Yaptığımız çalışmalarla üçünü okula getirdik. Sibel ile Dilan kalmıştı. Bugün yaptığımız ev ziyaretiyle onları da okula getirdik. Artık okula devam edecekler” dedi.

‘BOYUM UZUN OLDUĞU İÇİN OKULA GELMEDİM’
Boyu uzun olduğu için okula gelmediğini ve hemşire olmak istediğini söyleyen Dilan Yıldız, “Arkadaşlarıma göre boyum uzun olduğu için okula devamsızlık yaptım. Ama okul müdürüm ve öğretmenlerim sayesinde okula devam etmeye başlayacağım. Teşekkür ederim onlara, okula gelmeyen kızlar da okula gelsin. Çünkü okul hayat. Evde oturup ne yapacaklar? Gelsinler burada okuyup hayatlarını kazansınlar. Okuyup hemşire olmak istiyorum. Öğretmenlerime söz verdim, çalışacağım” diye konuştu.

Dilan’ın annesi Reyhan Yıldız ise kızının okula gitmesini çok istediğini söyleyerek, “Boyu uzun olduğu için kızım okula gitmek istemedi. Sağ olsunlar öğretmenleri evimize kadar gelip kendisini ikna edip okula götürdüler. Teşekkür ederim” dedi.

Öğretmen olmak istediğini söyleyen Dilan Erbey ise “Ben sene başında çok okumak isterdim. Bir hedefim vardı. Ailemden dolayı okula gelemedim. Sağ olsunlar öğretmenlerim beni almaya geldi. Beni okula getirdikleri için onlara çok teşekkür ederim. Okuyup öğretmen olmak istiyorum. Devamsızlık yapan arkadaşlarımın da okula gelmelerini istiyorum. Okumak bambaşka bir duygu, insan hayatı okumakla öğreniyor” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle