GeriEğitim Aileler, sakin ve soğukkanlı olun!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aileler, sakin ve soğukkanlı olun!

Aileler, sakin ve soğukkanlı olun!
refid:23471574 ilişkili resim dosyası

Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) bir hafta kaldı. Adaylar, son hazırlıklarını yaparken uzmanlar, adayları kendilerini güvenmeleri konusunda uyarıyor. Ailelere ise sakin ve soğukkanlı olmalarını öneriyor.

Üniversiteye geçişte ilk aşama olarak uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart’ta yapıldı. YGS’de 180 ve üzeri alan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girmeye hak kazandı. 15 Haziran’dan sonra LYS maratonu başlıyor.

Final Eğitim Kurumları Tanıtım ve Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar, Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal ve Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç ise adayları, sınav kaygısını en aza indirmeleri konusunda uyarıyor. Ailelere ise, “Kendi beklentilerinizi çocuğunuz üzerinden gerçekleştirme düşüncesinden uzak durun” diyerek uyarıyor.

Aileler ısrarcı olmamalı

- Özellikle annelerin sakin ve soğukkanlı olması gerekiyor. Siz ne kadar kaygı taşırsanız, çocuğunuzun kaygısı da o oranda yükselir.
- Beklentilerinizde gerçekçi olun. Kendi beklentilerinizi çocuğunuz üzerinden gerçekleştirme düşüncesinden uzak durun.
- Sınav sonucunu çocuğunuzun başarısı ile özdeşleştirmeyin. Aynı şekilde çocuğunuzun başarısını da kendinizle özdeşleştirmekten uzak durun.
- Zorunluluk ya da kesinlik ifade eden sözlerden uzak durmaya çalışın.
- Ders çalışması ve kalan sürede yapması gerekenler konusunda ısrarcı olmayın. Bu konularla ilgili mümkün olduğunca siz diyaloğa girmeyin.
- Çocuğunuz için yaptıklarınızla ve gösterdiğiniz fedakarlıklarla ilgili söylemlerden kaçının.

LYS öncesinde yapılması gerekenler

- LYS’nin belirleyici bir sınav olduğunu, dönem dönem kendinize hatırlatmanız, psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlar.
- Deneme sınavlarından elde ettiğiniz puanları arkadaşlarınızınkilerle kıyaslamayın.
- Deneme sınavı çözerken süre konusunda gerçekçi olun.
- Olumlu düşünmeye çalışmanız ve kendinize güvenmeniz çok önemli. Çünkü inanmak başarılı olmanın temelinde yer alır.
- Sınavdan önceki gece bile ders çalışabilirsiniz. Yıl içinde okul ya da dershanedeki sınavlara girerken çalışmaya bir gün ara mı verdiniz? Bu konudaki şartlandırmalardan etkilenmeyin.
- Sınava Giriş ve Kimlik Belgesini ÖSYM’nin sayfasından önceden indirin. Nüfus cüzdanınızı veya YGS’ye girerken kullandığınız kimliğinizi yine götüreceksiniz, unutmayın.
- Sınavdan 3 gün önceden başlayarak yediğinize içtiğinize dikkat edin.
- Sınav gecesi ille de belli bir saatte uyumaya kilitlenmeyin fakat uykunuzu alabileceğiniz bir saatte de yatın.
- Sabah kahvaltı yapabilecek ve sınav yerine 9.30’da yetişebilecek biçimde uyanmak için saatinizi kurun.
- Sabah uyandığınızda açık pencerenin önünde birkaç dakika kültür fizik hareketi yapın. Temiz havayı içinize çekin ve bugün en iyi sonucu almak için sınava gideceğinizi düşünün.

Sınav sırasında yapılması gerekenler

- Soru kökünü dikkatlice okuyun. Soruyu doğru çözmek için ne sorulduğunu iyi anlamalısınız.
- Bir sorunun zor veya kolaylığı, onun uzunluk ve kısalığıyla ilgili olmadığını unutmayın.
- İlk anda çözemediğiniz ama çözebileceğinizi düşündüğünüz soru varsa yanına bir işaret yaparak diğer sorulara geçin.
- Sınavda hızlı olmaya odaklanırsanız, beyin aynı anda iki zihinsel faaliyeti aynı yoğunlukta yapamayacağı için uğraştığınız soruyu anlayamayabilir ve çok basit dikkat hataları yapabilirsiniz. Gerekli çalışmaları yaptıysanız hız kendiliğinden gelecektir.
- Doğru seçeneği bulsanız bile diğer seçeneklere de göz atın.
- Sınavdan koptuğunuzu fark ederseniz 5-10 saniye kadar ara verin
- Daha önceki deneyimlerinize dayanarak belirlemiş olduğunuz sınav taktiklerini ve zaman planını uygulayın.

381 bin 550 aday başvuru yapmadı

ÖSYM verilerine göre, 2013-YGS’de 180 ve üzeri puan alarak LYS’ye girme hakkı kazanan 1 milyon 232 bin 681 adaydan 851 bin 131’i LYS’ye başvurdu.
LYS-1’e (Matematik) 646 bin 186, LYS-2’ye (Fen Bilimleri) 332 bin 285, LYS-3’e (Edebiyat-Coğrafya) 649 bin 700, LYS-4’e (Sosyal Bilimler) 349 bin 714, LYS-5’e (Yabancı Dil) ise 53 bin 308 aday başvuruda bulundu.
LYS’ye girme hakkı olmasına rağmen başvurmayan aday sayısı 381 bin 550 oldu. Bu adaylardan, 4 bin 717’si para yatırdığı halde başvurusunu tamamlamadı.
LYS’ye girme hakkı elde edemeyen 119 aday ile YGS’ye girmemesine rağmen LYS’ye girmek isteyen 276 aday da sınavlar için para yatırdı.

İlk maraton 15 Haziran’da

LYS-4 (Sosyal Bilimler): 15 Haziran Cumartesi
LYS-1 (Matematik): 16 Haziran Pazar
LYS-5 (Yabancı Dil): 16 Haziran Pazar
LYS-2 (Fen Bilimleri): 22 Haziran Cumartesi
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 23 Haziran Pazar

* LYS-5 (Yabancı Dil) dışındaki tüm sınavlar sabah saat 10.00’da başlayacak. LYS-4, LYS-1 ve LYS-2’de adaylara 135 dakika süre verilecek. LYS-3’te ise adaylar 120 dakikada soruları yanıtlayacaklar.
LYS-5 (Yabancı Dil) ise 16 Haziran Pazar günü öğleden sonra yapılacak. Saat 14.30’da uygulanacak sınavda adaylara 120 dakika süre tanınacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle