GeriEğitim Aday öğretmen sınavı tamamlandı! Sözlü sınav ne zaman?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aday öğretmen sınavı tamamlandı! Sözlü sınav ne zaman?

Aday öğretmen sınavı tamamlandı! Sözlü sınav ne zaman?

Aday öğretmenlerin asil kadroya geçebilmeleri için girmeleri gereken sınav, 19 Mart Pazar günü saat 14.00 itibariyle gerçekleştirildi. Toplam 100 soruluk bir teste tabii tutulan adaylar, öğretmenlik uygulamaları, İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, bakanlık mevzuatı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gibi konulardan sınava girdi. Peki, Aday öğretmen sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sözlü sınav ne zaman yapılacak? İşte, konuyla alakalı detaylı bilgiler

Aday öğretmen sınav sonuçları için bekleyiş devam ediyor. 19 Mart pazar günü sınava giren adaylar, asli öğretmenliğe geçebilmek için mücadele etti. Toplam 2 saat süren sınav boyunca 100 adet test çözen aday öğretmenler, sözlü sınavın ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Peki, aday öğretmen yazılı sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, merak edilen detaylar ve sınav hakkında bilinmesi gerekenler

ADAY ÖĞRETMEN SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aday öğretmen sınav sonuçları 05 Mayıs 2017 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

SÖZLÜ SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

Sözlü sınav, yazılı sınav sonucu beklenmeden gerçekleştirilecek. Sözlü sınav, yazılı sınavların yapıldığı illerde oluşturulacak sözlü sınav komisyonu tarafından yapılacak. Adaylar Millî Eğitim Bakanlığının ilan ettiği takvim doğrultusunda il millî eğitim müdürlüklerince belirlenen sınav merkezlerinde sözlü sınava girecek.

İl millî eğitim müdürlükleri, il millî eğitim müdürlüğü internet sitesi ana sayfasında en geç 23 Mart 2017 tarihine kadar sözlü sınav tarih, yer ve saati yayımlayarak ilgili adaylara tebliğ edilecek. Sözlü sınavlar 27 Mart 2017 tarihinde başlayıp en geç 27 Nisan 2017 tarihinde tamamlanacak.

SÖZLÜ SINAVDA NELER KISTAS ALINACAK?

Sözlü sınav komisyonu, aday öğretmenlere “Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinde” yapılan faaliyetleri de göz önünde bulundurarak soru hazırlar veya hazırlatır.

Komisyon, sözlü sınavda aday öğretmenleri;

1) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü
2) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti
3) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı
4) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri, yönünden değerlendirilir.

Sözlü sınavının konuları sözlü sınav komisyonu üyelerince yukarıda yer alan dört konu ayrı ayrı 25 puan üzerinden değerlendirilir.

Sözlü sınavda adayların değerlendirmesi Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Aday Öğretmen Sözlü Sınav Değerlendirme Formuna işlenir.

Sözlü sınav nihai başarı puanı, sözlü sınav komisyonu üyelerinin puanlarının aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. Buçuklu puanlar bir üst tam puana tamamlanır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle