GeriEğitim Abla-kardeş dereceyle mezun oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abla-kardeş dereceyle mezun oldu

Bülent Ecevit Üniversitesi’nde aynı bölümde okuyan abla ve kardeşin azmi başarı getirdi. Kardeş bölüm birincisi olurken, ablası da bölüm ikincilik elde etti.

Abla-kardeş dereceyle mezun oldu

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Gökçebey Mithat-Mehmet Çanakçı MYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü önceki gün mezunlarını verdi. 23 yaşındaki Derya Kesgin ve 28 yaşındaki ablası Ayten Kuyumcu ise mezuniyet törenine damga vurdu. Derya Kesgin bölüm birinciliğini, Ayten Kuyumcu ise bölüm ikincisi olarak diplomalarını aldılar.

Ablası Ayten Kuyumcu ile birlikte üniversite sınavını kazandıklarını ve aynı okuldan derece ile birlikte mezun olduklarını belirten Derya Kesgin şöyle konuştu:

BİRBİRİMİZE DESTEK OLDUK
“23 yaşındayım. Bu zamana kadar 3 tane üniversite okudum. En sonuncu üniversitemde okul birincisi oldum. Her zaman derece elde etmeyi çok istedim hedefim belliydi, hep inandım kendime, hep birinci olmak istedim. Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde iş bulacağımı düşünüyorum. Ablamla aynı sırada oturduk, aynı anda okuldan mezun olduk. Öğretmenlerimiz bize çok destek oldu, her zaman arkamızda oldular. Hep inandık ablamla birbirimize. İkimizde birbirimizin arkasındaydık, en önemlisi ailem arkamdaydı. Eğitim-öğretim hayatım, 2 yıl boyunca sürekli yoğun geçti. Derslere gittik, beraber etkinlikler yaptık, sosyal sorumluluk projeleri yaptık. Sınav haftalarında hep ders çalıştım, hiçbir zaman ders çalışmamazlık yapmadım, sürekli derslere katıldım. Ablamla aynı okuldan mezun olmak çok güzel bir duygu. Hep yanımdaydı, birbirimize destek olduk. Okumanın yaşı yok diyorum. Herkes okusun. Bunun en iyi ispatı ablamdır. Bizim okulda 50 yaşında olan bir amca var. O bile okumaya geliyor. Okumanın yaşı olmadığı gibi hiçbir engeli de yoktur. Sizlerde sınavlara girip, üniversitenizi okuyun. Okumak ilimdir, herkes okusun. Ben okumayı çok sevdiğim için bundan sonraki hayatımda da 4 yıllığa tamamlayacağım inşallah.”

OKUMANIN YAŞI YOK
Sekiz yıllık evli olduğunu ve 5 yaşında bir çocuğu olmasına rağmen içindeki eğitim aşkının dereceyle sonuçlandığını anlatan abla Ayten Kuyumcu ise “28 yaşındayım ve 8 senelik evliyim. Mutlu bir evliliğimden 5 yaşında bir çocuğum var. Okumak hep içimde bir aşktı ve bu aşkı öldürmedim. Bunu da zaten dereceye yansıttım. Eşimle üniversite sınavına hazırlanırken tanıştık. Ama bazı sebeplerden dolayı okuyamadım. Tabi şu an buraya gelmek kolay olmadı. Çok zorluklar çekerek bölüm ikincisi oldum. Her zaman destekçim eşim ve ailemdi. Kız kardeşimle beraber üniversiteye gitmeyi düşündük. Sınavları kazanıp aynı okula, aynı bölüme başladık. Kardeşimle beraber çok güzel 2 senemiz geçti, birbirinden güzel anılarımız oldu. Kardeşim bana ‘hadi sen yaparsın abla’, ben kardeşime ‘sen yaparsın’ diye diye kardeşim okul birincisi, ben bölüm ikincisi oldum. Okumanın yaşı yok. 28 yaşındayım ve sınıfımdakilerden kat kat büyüktüm ve hepsi bana abla diyordu. Okulumuz küçük bir yerde olmasına rağmen öğretmenlerimizin bizlerin üzerinde çok emekleri var. Özellikle beni çok destekleyip, renklendirdiler. Oğlumla bile derslere gittiğim oldu ve hocalarımız beni çok anlayışlı karşıladı. Bende bu okuma aşkı bitmeyecek. İnşallah 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle