GeriEğitim ABD’nin lider liseleri İstanbul’da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’nin lider liseleri İstanbul’da

ABD’nin önde gelen özel yatılı liselerinin temsilcileri 6 Kasım’da İstanbul’da aile ve öğrencilerle buluştu. Ülkenin önde gelen bağımsız okullarından Cranbrook’un Uluslararası Başvuru Ofisi Direktörü Taylor Docking’e ülkede ortaöğretim düzeyinde eğitim fırsatlarını sorduk.

ABD’nin lider liseleri İstanbul’da

Dünyada sadece yükseköğretim değil, aynı zamanda özellikle lise düzeyinde de uluslararası öğrencilerin sayısı artıyor. Gençler, bu sayede erken yaşlardan itibaren yabancı dil, akademik ve diğer alanlardaki becerilerini geliştirme fırsatı buluyor. ABD’de önde gelen ve sıralamalarda üst sıralarda yer alan 4 okulun başvuru ofis direktörleri, LMK Consulting Eğitim Danışmanlığı’nın liderliğinde 6 Kasım’da İstanbul’da velilerle bir araya geldi.

Hürriyet, ülkenin önde gelen ‘bağımsız’ yatılı özel okullarından Cranbrook’un Uluslaraarası Başvuru Ofisi Direktörü Taylor Docking’e ülkede lise eğitimi hakkında merak edilenleri sordu.

ABD’nin lider liseleri İstanbul’daYAKLAŞIK 300 YATILI OKUL VAR
ABD’de devlet okullarının yanı sıra, ‘Charter’, ‘Independent’ (bağımsız) gibi bir çok lise türü var. Bizim yatılı bağımsız bir okuluz. Ülkede, en kaliteli ve uluslararası öğrencilerin dikkatini çekecek eğitim de genellikle bizim gibi okullarda veriliyor.

YILLIK 60 BİN DOLARI BULUYOR
Bizim gibi bağımsız okullarda yıllık öğrenim ücretleri 50-60 bin dolar arasında değişiyor. Bunun için yurt, yemek gibi diğer masraflar da yer alıyor. Bazı okullar öğrencilere cep harçlığı verebiliyor. Öğrencilerin ek bir harcama yapmasına gerek kalmıyor.

FİNANSAL YARDIM MÜMKÜN
Okullar, durumu uygun olmayan uluslararası öğrencilere finansal yardım yapıyor. Bunun için öğrencinin başvuru döneminde, ailesinin maddi imkanları bildirmeli. Kabul alındığında değişen oranlarda burs imkanı sağlanabiliyor. Ancak yüzde 100 burs oldukça az sayıda. Bunun için öğrencinin İngilizce ile akademik yeterliliklerinin iyi olması bekleniyor.

BAŞVURULAR OCAKTA KAPANIYOR
Okullara başvurular genellikle 15 Ocak gibi kapanır. Bazı okullarda bu şubatı bulabiliyor. Mart-Nisanda da okula asil listelerden girenler belli olur. Öğrencilere başvurular kapanmadan yaklaşık 1 yıl önce gerekli hazırlıkları yapmalarını öneriyoruz.

İNGİLİZCE ÇOK ÖNEMLİ
ABD’de, özellikle bağımsız okullarda, hepsinin kendine göre bir karakteri olur. Bu nedenle farklı alanlardaki öğrencilere daha fazla kabul edebilirler. Örneğin bazıları akademik, kimileri ise sosyal ve sportif başarılara daha fazla öncelik verebiliyor. Ancak okulların hepsi en az ‘upper-intermediate’ seviyesinde İngilizce yeterliliği arıyor. Bazıları daha düşük de kabul ederek, öğrencilere hazırlık kursları sunabiliyor.

MÜLAKATLARDA FARK YARATILABİLİR
Kabullerde mülakatlar fark yaratılacak yerler. Aday okula gelemiyorsa Skype üzerinden yapıyoruz. Burada öğrencinin ‘neden’ yurtdışını ve özellikle bizim okulu tercih ettiğini soruyoruz. Kendini iyi ifade edebilen ve akademik açıdan da yeterli olduğunu düşündüğümüz adayların şansı daha yüksek. Ayrıca sportif, kültürel, diğer alanlardaki başarılar da avantaj sağlıyor.

OKUL ÖĞRENCİYE UYGUN OLMALI
Başvurularda okul tercihinin öğrenci mi yoksa anne-baba tarafından da mı yapıldığına dikkat ediyoruz. Yani, her şeyden önce yurtdışındaki okumayı öğrenci istemeli. Bununla birlikte her okul, herkese uygun olmayabilir. Bunun için okulların müfredatlarına, kültürlerine ve eğitimlerine bakılmalı. Başvurmadan önce ayrıntılı olarak incelenmeli, akıllara takılanlar okula sorulmalı.

LİDER ÜNİVERSİTELERİN KAPISINI ARALAYABİLİR
Okulumuzdan mezun olan örğenciler her yıl Harvard, MIT ve Stanford gibi üniversitelerden kabul alıyor. Bu okullar için kabul oranlarımız hayli yüksek. ABD’de lise eğitiminin en önemli avantajlarından biri de bu. Çünkü biz, bu üniversiteleri tanıyoruz ve eğitimizde öğrencilerimizin yükseköğretim düzeyindeki geleceklerini de düşünüyoruz. Bu nedenle SAT ve ACT gibi ABD’de üniversitelere girerken dikkate alınan sınavlarda öğrencilerimize yardımcı oluyor ve danışmanlık yapıyoruz.

ABD’nin lider liseleri İstanbul’daYURTDIŞINDA EĞİTİM ÇOCUĞUNUZA UYGUN MU?
Leyla Merve Kayalı (LMK Consulting Kurucusu): Kuruluşu 1800’lü yıllara dayanan dünyanın en köklü liselerinin kabul müdürleriyle direk iletişime geçmek normalde çok zorken, bu defa kendileri İstanbul’a gelerek Türk öğrenci ve velilerle görüşmeler yaptılar. Avrupa’da İstanbul, Londra ve Düsseldorf olarak sadece üç merkezde organizasyon yapıyorlar. Okulların önemli bir özelliği de üniversite hedefleri doğrultusunda odaklanılmış bir eğitim vermesi. Sanat, spor, sosyal sorumluluk projesi gibi alanlar okulların ders programlarında yer almakta ve eğitim notları yanında ilgi duydukları bu alanlardaki başarıları da okul tarafından çok önemseniyor. Kar amacı gitmeyen bu okullarda sınırlı da olsa burs imkanları var. Aileler, çocuklarını yurtdışına göndermeden önce, onların bunu isteyip istemediğine göz önünde bulundurulmalı. Aile baskısı ile değil, bu çocuğun kendi talebiyle olmalı. Aksi takdirde, eğitim hayatlarında bu çocuklar büyük sorunlar yaşayabilir. Aileler, ayrıca çocuklarının yurtdışında eğitime gerçekten hazır olduğunu bilmeli. Bunun için çocuklarıyla konuşmalılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle