GeriEğitim 71 yaşında üniversiteli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

71 yaşında üniversiteli

71 yaşında üniversiteli
refid:27190509 ilişkili resim dosyası

Kayseri'de bugüne kadar üniversitede 6 farklı bölümden mezun olan 71 yaşındaki emekli sınıf öğretmeni Kadim Şahin, 7’nci bölümü okumak için kayıt yaptırdı.

Şahin, 1962 yılında ortaokul mezunu olarak muvakkat (geçici) öğretmenliğe başladığını, 30 yıl görev yaptıktan sonra emekli olduğunu söyledi.

Emeklilik yıllarında üniversite okumaya karar verdiğini anlatan Şahin, başladıktan sonra üniversite eğitiminin alışkanlık yaptığını, hızını alamayarak, arka arkaya 6 bölüm bitirdiğini belirtti.

4 çocuk 5 torun sahibi olduğunu belirten Şahin, “Okumanın yaşı yok. Bugüne kadar sırasıyla sınıf öğretmenliği, kamu yönetimi, medya ve iletişim, sosyal bilimler, ilahiyat ile halkla ilişkiler bölümlerini bitirdim. Şimdi ise 7’nci bölümü okumak için sosyolojiye kayıt yaptırdım. Sağlığım el verdikçe okumaya da devam edeceğim" diye konuştu.

Bölümleri tercih etmemin nedenleri var

Okuduğu bölümleri tercih etmesinin farklı nedenleri olduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Benim bir yakınım sınıf öğretmeni olmamı küçümsedi, 'branş öğretmeni değil' diyordu. Bunun üzerine hemen gittim ve sosyal bilgiler okudum ve sosyal bilgiler öğretmeni oldum. Dershanede çalıştım. Babam ilahiyat okumamı, müftü olmamı isterdi. Onun isteğini yerine getirmek için ilahiyat okumaya karar verdim. Yani bütün bölümleri tercih ederken, belli bir sebebi vardı. Açıköğretim Fakültesi bölümlerini okuduğum için de devam mecburiyetim yok."

Farklı bölümleri okumanın çok güzel bir duygu olduğunu söyleyen Şahin, "Bir insanın günlük 2 saate yakın boş zamanı olur. Ben de o boş zamanda ders çalışıyorum. Böylece boş zamanlarımı değerlendirmiş oluyorum. Kahvehanede oturmayı sevmiyorum. Gençlere örnek olmak isterim, gençler okusun vatanına milletine faydalı olsun" diye konuştu.

Sekizinci hedef hukuk

Şahin, ömrünün sonuna kadar üniversite okumaya devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

"Eşimden olumsuz tepki alıyorum. Çünkü Açıköğretim Fakültesi’nin harçları 500 lira oldu. Eşim 'artık yeter okuyup ne yapacaksın' diye kızıyor. Ben de 'hanım bak sigara içmiyorum. Ona vereceğim parayla üniversite okuyorum' diyorum. Bu bahaneyle sigara da içmiyorum. Hedefim sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra sağlığım yerinde olursa 8’inci bölüm olarak hukuk okumak."

Sporla ilgilendiğini de belirten Şahin, ayrıca Kapadokya İzcilik Federasyonu üyesi olduğunu da sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle