GeriEğitim 5 değil 150 yaşında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 değil 150 yaşında

5 değil 150 yaşında
refid:6822651 ilişkili resim dosyası

Yozgat'ta 2002 doğumlu çocuk, kayıt için götürüldüğü ana okulunda yapılan nüfus sorgulamasında doğum tarihinin 1857 çıkması üzerine yaşı okula uygun olmadığı gerekçesiyle kaydı yapılmadı.

Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde yaşayan 5 yaşındaki Dilay Fakılı, annesi tarafından ana okuluna kaydedilmek üzere Cumhuriyet İlköğretim Okuluna götürüldü. Okul idaresince, minik Dilay'ın nüfus cüzdanında yazılan kimlik numarasından nüfus kaydı sorgulandı. Sorgulamada, minik Dilay'ın 1857 doğumlu çıkması üzerine okul idaresi aileye “yaşı ana okulu için uygun değil” yanıtını verdi.

Aldıkları yanıt karşısında şaşırdıklarını ifade eden Dilay Fakılı'nın babası Nabi Fakılı, gelişmeleri şöyle anlattı:

“Bilgisayardan kimlik numarasına göre yaptığımız sorgulamada, 1857 doğumlu Fatma isminde birisinin kaydı çıkıyor. Okul idaresi de haklı olarak, yaşının uygun olmadığını söyledi. Yanlışlığı düzelttirmek için Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce evde bilgisayardan tekrar sorgulama yaptım. Bu kez kimlik numarası yerine, diğer bilgileri girdiğimde, bilgiler normal çıkıyor ama kimlik numarası değişiyor.”

Nabi Fakılı, kızı Dilay ile ilgili yanlışlığı giderebilmek için Yozgat Nüfus Müdürlüğüne gideceğini kaydetti.
Nüfus idaresi yetkilileri, bu tür yanlışlıkların olduğunu, kendilerine başvuru yapılması halinde yanlışlığın hemen düzeltildiğini ifade ettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle