GeriEğitim 4 Türk üniversitesi ilk 500’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 Türk üniversitesi ilk 500’de

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca açıklanan "dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi" sıralamasına Türkiye'den 4 üniversite, ilk 500 arasına girdi.

4 Türk üniversitesi ilk 500’de
refid:27564896 ilişkili resim dosyası

Buna göre, ODTÜ 433’üncü sırada, Ege Üniversitesi 487’nci sırada, İTÜ 488’inci sırada, İstanbul Üniversitesi ise 489’uncu sırada yer aldı.

Türkiye'deki 127 üniversitenin sıralandığı listede ise birinci sıraya Hacettepe Üniversitesi yerleşirken ODTÜ ikinci, İstanbul Üniversitesi ise üçüncü sırada yer aldı.

4 Türk üniversitesi ilk 500’de
Türkiye'deki ve dünyadaki üniversiteler sıralamasını URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut açıkladı.

URAP'ın 2009 yılından bu yana Türkiye'deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıraladığını belirten Akbulut, Türkiye sıralamasında, Web of Science/InCites gibi uluslararası kaynaklar ile ÖSYM'nin yayınladığı verilerin kullanıldığını söyledi.

URAP'ın sıralamasında üniversitelerde üretilen makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı kriterlerin kullanıldığını belirten Akbulut, Türkiye sıralamasına 127 üniversitenin dahil edildiğini bildirdi.

Akbulut, "Bu çalışmamızın Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarında daha iyi yerlere çıkmasına katkıda bulunmasını diliyoruz. Üniversitelerimizin bazı konulardaki eksiklerini görüp kendilerini geliştirerek belirli bir süre içinde dünya sıralamalarında daha üst sıralara yükseleceğine inanıyoruz" diye konuştu.

URAP'ın Türkiye sıralaması

URAP'ın 2014-2015 Türkiye sıralamasındaki ilk sırada Hacettepe Üniversitesi yer aldı. Hacettepe Üniversitesini, ODTÜ ve İstanbul Üniversiteleri izledi.

URAP'ın Türkiye sıralamasında yer alan ilk 15 üniversite şöyle:
4 Türk üniversitesi ilk 500’de

Dünya sıralamasında en iyi derecede 4 Türk üniversitesi

Akbulut, URAP tarafından yapılan "dünyanın en iyi 2 bin üniversite sıralaması"nı da duyurdu.

Dünyada çeşitli kuruluşlarca pek çok sıralama sisteminin dünyanın ilk 500 üniversitesiyle sınırlı kaldığını belirten Akbulut, URAP'ın ise daha geniş bir sıralamayla 2 bin üniversiteyi sıraladığını belirtti. Akbulut, URAP tarafından yapılan dünya sıralamasının mevcut sıralama sistemleri içerisinde en geniş kapsamlı olan sıralamalardan biri olduğunu bildirdi.

Akbulut, URAP'ın "İlk 2000 Dünya Üniversitesi Sıralaması"nda yayın sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, atıf sayısı, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi, uluslararası işbirliği olmak üzere toplam 6 akademik üretkenlik kriterinin kullanıldığını bildirdi.

URAP 2014-2015 dünya sıralamasında Türkiye'den 4 üniversite ilk 500'e girdi. Buna göre, ODTÜ 433’üncü sırada, Ege Üniversitesi 487’nci sırada, İTÜ 488’inci sırada, İstanbul Üniversitesi ise 489’uncu sırada yer aldı. Dünya sıralamasında ilk 2 bin üniversite arasında Türkiye'den toplam 76 üniversite bulunuyor. Dünya sıralamasında Harvard Üniversitesi ilk sırada bulunurken, University of Toronto ikinci, University of Oxford ise üçüncü sıraya yerleşti.

URAP 2014-2015 Dünya Sıralamasındaki ilk 15 üniversite şöyle:

4 Türk üniversitesi ilk 500’de

Akbulut, bu yıl çeşitli kurumlarca açıklanan dünyanın en iyi 750 üniversitesi arasında 11 Türk üniversitesinin yer aldığını anımsatarak, buna benzer şekilde URAP 2014-2015 dünya sıralamasında ise 9 Türk üniversitesinin ilk 750 üniversite arasına girdiğini bildirdi.

URAP'ın yaptığı "dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi"ni gösteren sıralama ile Türk üniversitelerin sıralaması, http://www.urapcenter.org web sitesinden dünya kamuoyuna duyuruldu.

İngiliz Times Higher Education (THE) ile Thomson Reuters tarafından ekim ayı başında açıklanan ‘Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi’ listesinde de ODTÜ 85. sırada yer alarak ilk 100’e girmişti. Boğaziçi Üniversitesi 139, İTÜ 165, Sabancı Üniversitesi 182’inci sırada yer almıştı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle