GeriEğitim 4 bin öğrenciyle Aziziye Tabyaları’nda tarih dersi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 bin öğrenciyle Aziziye Tabyaları’nda tarih dersi

4 bin öğrenciyle Aziziye Tabyaları’nda tarih dersi
refid:24769269 ilişkili resim dosyası

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak’ın hazırladığı ‘Gençliğin Ecdatla Buluşması’ projesi kapsamında ilk ve orta okullarda okuyan 4 bin öğrenciye, 93 harbi sırasında Nenehatun’un destan yazdığı Aziziye Tabyaları gezdirilip, tarih dersi veriliyor.

İlk derse katılan Vali Altıparmak, Japonların çocuklara Hiroşima’yı örnek göstermelerinden yola çıktıklarını belirterek öğrencilere, “Onların Hiroşiması varsa bizim de tabyalarımız var. Bu ruhu anlamanız ve hissetmeniz önemli” dedi.
Kent merkezinden bugün saat 09.30’da otobüslerle Aziziye Tabyaları’na taşınan Türk bayraklı 200 öğrenci, Kayakyolu Ortaokulu’nun bando ve müzik grubunun çaldığı marşları dinledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından bir konuşma yapan Vali Ahmet Altıparmak, özellikle kalkınmış ülkelerin okullarında ilk hafta özellikle yeni başlayanlar için kentteki önemli eserlerin tanıtıldığını anımsattı. Aziziye Tabyaları’nın hem Erzurum hem de ülkemizin önemli eserlerinden biri olduğuna dikkati çekti.
Mili Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, her gün 200’erli 4 grup halinde 800 öğrencinin Aziziye Tabyaları’nda tarih dersi alacağını, 5 gün içinde 13 öğretmen eşliğinde 4 bin öğrencinin tabyalardeki derslere katılacağını söyledi. Mili Eğitim Müdürü Bilge’nin verdiği bilgilerin ardından emekli tarih öğretmeni Muzaffer Taşyürek, Osmanlı- Rus savaşlarına sahne olan tarihi tabyalarda ilk dersi verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle