GeriEğitim 33 ülkeden 50 fizikçi üniversitede buluştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

33 ülkeden 50 fizikçi üniversitede buluştu

Karabük Üniversitesi’nde 33 üniversiteden 50 nükleer fizik uzmanının katılımıyla düzenlenen “ Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Çalıştayı” başladı.

4 ülkedeki 33 üniversiteden 50 nükleer fizik uzmanının katılımı ile yapılan ve 2 gün sürecek çalıştay Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) başladı. “VI. Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Çalıştayı” adlı etkinlikte konuşan Karabük Valisi İzzettin Küçük, nükleer fiziğin önemli olduğunu dile getirdi.
Küçük, “Türkiye, uluslararası ticarette sürekli açık veriyor. Bu açığın en önemli nedeni enerji. Enerjiye verdiğimiz parayı çıkardığımız zaman ihracat ve ithalat aynı, hatta ihracat daha fazla olacaktır” dedi.
Enerjiye yaklaşık 65 milyar dolar verildiğini belirten Küçük, şöyle devam etti:
“Bunun için doğalgaz var petrol var. Bütün çabalarımıza rağmen bu açığı kapatamıyoruz. Bu şekilde devam etmemiz çok zor, bunun için enerjiye ihtiyacımız var. Diğer ülkelere baktığımız zaman enerjilerinin çoğunu nükleer enerji ile karşılıyorlar. Biz doğal enerji kaynakları çok olan bir ülke değiliz. Güzel ve yaşanabilir hayat istiyorsak bu, enerji ile olur.”
KBÜ Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise millet olarak dünyada rekabet edebilir bir konuma gelmek için geçmişte kaybedilen zamanı daha fazla çalışarak kazanmak zorunda olduklarını anlattı.
Çalıştayda Azerbaycan The National Aviation Academy Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ekber Kuliev’in moderatörlüğünü yürüttüğü oturumda, Pakistan Ghulam Ishaq Khan Institute of Engineering Sciences and Technology akademisyenlerinden Prof. Dr. Jameel Un Nabi, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Boztosun, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Erdal Dikmen, Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi Tuncay Bayram, Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Serkan Akkoyun ve Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Engin Çalık, “Nükleer yapı özellikleri” konusunda sunum yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle