GeriEğitim 32 yıl önce mezun olduğu üniversiteye yeniden öğrenci oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

32 yıl önce mezun olduğu üniversiteye yeniden öğrenci oldu

32 yıl önce mezun olduğu üniversiteye yeniden öğrenci oldu

Trakya Üniversitesi’nden 1986’da mezun olan Hüseyin Okkalı, emekli olduktan sonra kazandığı edebiyat fakültesi çağdaş Yunan dili ve edebiyatı ana bilim dalına kayıt yaptırdı.

Trakya Üniversitesi’nde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı öğrenci kayıtları devam ederken ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olarak Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nı kazanan Hüseyin Okkalı, Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek kaydını gerçekleştirdi.

İlk olarak 1983 yılında Trakya Üniversitesi Eğitim Enstitüsü ile üniversite hayaline kavuşan Hüseyin Okkalı, 1986’da mezun olduktan sonra iş hayatına atıldığını belirterek, uzun yıllar sürdürdüğü sınıf öğretmenliği ardından da Milli Eğitim Müfettişliği görevinden emekli olduğunu söyledi. Öğretmenlik yaptığı yıllarda eğitim hayatını sürdürmeye karar veren Hüseyin Okkalı, daha sonraki yıllarda iki üniversite daha tamamladığını söyledi.

Emekliliğinin ardından dil, tarih ve kültüre olan merakından dolayı çağdaş Yunan dili ve edebiyatı okumaya karar verdiğini anlatan Hüseyin Okkalı, şöyle konuştu:
"Dil, tarih ve kültürü çok seviyorum. Çağdaş Yunan dili ve edebiyatını tercih etmemde, 20’nci yüzyılın en önemli Yunanlı şair, yazar ve düşünürü Nikos Kazancakis’in ‘Zorba’ isimli eseri son derece etkili oldu. Okumayı tamamladığım bu eserin ardından, Yunan dli ve edebiyatına karşı derin bir merak ve ilgi beslemeye başladım. Okudukça ve araştırdıkça bu merakım daha da arttı. Ayrıca, Yunan varlığının hem nüfus hem de kültürel izler açısından devam ettiği bir coğrafyada doğmuş olmam, Yunan ve Türk kültürünün yüzyıllarca iç içe olması, Yunan dili, kültürü ve tarihine olan ilgimi artırdı. Diğer taraftan halihazırda, Yunan turistlerin turizm sezonu içerisinde rağbet gösterdiği bir yerde işletme sahibiyim. Yunanistan’la olan kültürel, tarihi, turistik, ekonomik ve politik ilişkiler de bu kararı vermemde etkili oldu. Eğitimin içinden gelen biri olarak okuma arzumuzu hiçbir zaman kaybetmememiz gerektiğine inanıyorum" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle