GeriEğitim 23 Nisan kutlamaları başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

23 Nisan kutlamaları başladı

23 Nisan kutlamaları başladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları erken başladı. Bu kapsamda, farklı il ve ilçelerde sergilerden, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarına, tiyatroya birçok etkinlik düzenleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bayrama özel Çocuk Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çocuk Festivali düzenledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan, İstanbul'da coşku ve heyecanla kutlanacak.     

 

 

Festival kapsamında çocuklar için çok renkli ve eğlenceli bir program hazırlandı. Çocuk Festivali, Avrupa'nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi olan Maltepe Sahilindeki Orhangazi Şehir Parkı’nda saat 10.00'da başlayacak ve gün boyu sürecek.     

Festival kapsamında, ortaokullar arasında düzenlenen "23 Nisan; Benim Bayramım" konulu yarışmada, şiir ve kompozisyon dalında birinci olan öğrenciler eserlerini okuyacak, dereceye girenlere ödülleri verilecek.     

Sahne etkinlikleri kapsamında ise Süheyl-Behzat Uygur ile Şahane Çocuk Programı, "Babaannemin Çantası" ve "Kelebek Avcısı" adlı çocuk oyunları ile bando gösterisi çocukların ilgisine sunulacak. 23 Nisan serbest sahnesinde ise okullar kendi etkinliklerini yapabilecek.     

Top havuzu, tırmanma duvarı, hayvanat bahçesi ve korsan kaydırak gibi çeşitli şişme oyun gruplarında eğlenecek olan çocuklar, kostüm karakterler ve masal kahramanları ile buluşacak. Oyuncak ve gökkuşağı kortejleri de çocuklara keyifli anlar yaşatacak.     

ihinsel engelli öğrenciler tarafından yapılan resim çalışması, alanda zemine uygulanacak. Ayrıca spor aktiviteleri, izci kampı faaliyet alanı ve BELNET otobüsleri de etkinlik alanında hizmet verecek.

23 Nisan kutlamaları başladı

Siverek Belediyesi’nden okullarda sinema gösterimi

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde Siverek Belediyesi, yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Altaylı, Üçkuyu, Çağa ve Selimpınar kırsal mahallelerde 12D sinema gösterimi yaptı.

Kültür Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliklerin 3 gününde kırsalda bulunan Altaylı, Üçkuyu, Çağa ve Selimpınar kırsal mahalle okullarında sinema gösterimlerini sürdürüyor. 12D sinema gösterimlerinin Cuma gününe kadar devam edeceğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Belediyemiz bünyesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında şehir merkezi ve ağırlıklı olarak kırsal mahallelerimizde eğitimlerini sürdüren ilkokul ve ilköğretim öğrencilerine yönelik sosyal etkinliklerimiz ücretsiz olarak devam ediyor, inşallah bundan sonrada imkanlarımız dahilinde sosyal etkinliklerimize ağırlık vereceğiz”

23 Nisan kutlamaları başladı

Üniversite öğrencilerinden köy okuluna yardım 

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi ziyaret ettikleri okulda öğrencilere topladıkları yardımları dağıttı.

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri tarafından düzenlenen sosyal sorumluluk projesi kapsamında Yığılca’nın Hacılar Köyü’nde bulunan Şehit Er Nihat Eren İlkokulu’nda eğitim gören öğrenciler için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında toplanan malzemeler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıldı. Yığılca Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veysel Nalbant, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Muammer Mesci’nin de hazır bulunduğu ziyarette öğrencilere içerisinde giyim ve kırtasiye malzemelerinin bulunduğu paketler dağıtıldı.

Projenin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Mesci, "Öğrencilerimizden yüksekokulumuz yönetimine bu yönde talep gelmesi bizleri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. Yüksekokul olarak öğrencilerimizi bu anlamda destekledik ve onların yanlarında olduk. Bu projelerin genele yayılması için öğrencilerimizle beraber yoğun çaba harcıyoruz. Projenin milli birlik ve beraberliğimiz ile kardeşliğimizin pekişmesine de katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi. Öğrenciler daha sonra Saklıkent Şelalesine giderek yemek yediler.

SERÇEV'den "Çocuk ve Gençlik Balosu"      

Serebral Palsili Çocuklar Derneğince (SERÇEV), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla "Çocuk ve Gençlik Balosu" düzenlendi.

Bilkent Otel'de, bu yıl 14'üncüsü düzenlenen etkinliğe, Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcı Mehmet Ersoy ve çok sayıda serebral palsili çocuk ve aileleri katıldı.     

Programın açılışında konuşan SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy, serebral palsinin farkındalığını artırmayı, engelin sadece binilemeyen ulaşım araçları, yürünemeyen kaldırımlar, fiziksel mekanları uygun olmadığı için gidilemeyen eğitim kurumları olduğunu güler yüzle aktarmak istediklerini belirtti.

Serebral palsili çocuklar başta olmak üzere, tüm engelli bireylerin hayatın içinde var olmalarını desteklemeyi, zorluklarını topluma anlatmayı amaçladıklarını belirten Ersoy, şöyle devam etti:
"Erken tanı, takip ve tedavi merkezlerimiz yaygınlaştığında, tüm eğitim kurumlarımızda fiziki engelleri aştığımızda, gönül gözü açık olan eğitimcilerimizle karşılaştığımızda, ailelerimizin en büyük korkusu 'Bize bir şey olduğunda çocuğuma ne olacak?' sorusunun cevabını verdiğimizde, sorunlarımızın hepsi çözümlenmiş olacak."     

Serebral palsili çocuklara fırsat verildiğinde mucizeler yarattıklarını dile getiren Ersoy, "Sizlerden de bu mucizelerin hep beraber farkına varmanızı istiyoruz. Bize inandığınızda bizler için her şey çok daha güzel olacaktır. Her ailenin normal gelişim gösteren çocuğu ile ilgili hayali olan, vatana, millete hayırlı bir evlat yetiştirerek başları onurlu, dik bireyler olarak topluma kazandırması, bizler için de gerçekleşecektir" dedi.     

Serebral palsili çocuklardan oluşan SERÇEV korosunun seslendirdiği şarkıların ardından, Gazi Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, Troya Gençlik ve Spor Kulübü ile ODTÜ Capoeira Topluluğu gösteriler sergiledi.     

---

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sergi Salonu’nda başladı. Altındağ Belediyesi Gülpınar Anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ve 23 Nisan’ı konu alan ’Çocuk Gözüyle Bakmak’ isimli sergi büyük ilgi gördü. Yeteneklerini resme yansıtan minik ressamlar, yaklaşık 250 eserin altına imza attı. Anaokulu Müdürü Sevgi Beyaz, Altındağ Belediyesi’nin katkıları ile Altındağ’da çocukların yeteneklerini keşfetmek ve bu yetenekleri daha da geliştirmek için gayret sarf ettiklerini dile getirdi.

TED, 23 Nisan'da Somalı çocuklar için şenlik düzenleyecek      

Türk Eğitim Derneği (TED), 23 Nisan'da Somalı çocuklar için özel bir şenlik düzenleyecek.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre Soma'da yaşanan maden faciasının ardından başlattığı "Soma'ya El Ver" kampanyasıyla bölgedeki mağdur çocuklara burs desteğini sağlayan ve çocuklar için psiko-sosyal destek hizmetleri ile etkinlik ve çalışmalar düzenleyen dernek, facianın ardından bölgede ilk kez 23 Nisan şenliği gerçekleştirecek.     

İlçedeki çocukların katılımıyla Bülent Ecevit Parkı'nda "TED Soma 23 Nisan Çocuk Şenliği" düzenlenecek. Konser ve gösterilerin yanı sıra, şenlikte derneğin tam eğitim burslu üniversite öğrencileri gün boyunca sanat ve sporla ilgili çeşitli etkinlikler yapacak.     

 

Sanata zemin hazırlıyoruz

Gelecek nesillerin sanatla mutlaka uğraşmasını isteyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Sanatla, edebiyatla, sporla uğraşan çocuklar kötü alışkanlıklardan uzak durur" dedi. Çocukların küçük yaşlardan itibaren sanata yönelmesi gerektiğini belirten Tiryaki, Altındağ Belediyesi olarak bu duruma zemin hazırladıklarını vurguladı. Tiryaki, Altındağlı çocukların oldukça başarılı resimler yaptığını ve ilerleyen zamanlarda bu yeteneklerin değer kazanacağına inandığını dile getirdi.

23 Nisan kutlamaları başladı

Minik ressamların başarısı

Sergide eseri yer alan öğrencilerden Zelen Dila Yavuz (6), resim yapmayı çok sevdiğini söyledi. Daha önce çok sayıda resim yaptığını ifade eden minik Zelen, ilk defa bir sergiye katıldığını ve bu günü hiç unutamayacağını belirtti. Zelen, annesinin ve babasının resim yaparken kendisine büyük destek olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir başka öğrenci Batuhan Eren Bozyil (6) ise, Hem okulda hem evde sık sık resim yapıyorum. Ödevim olmasa bile resimle uğraşıyorum, boyama kitaplarından çalışıyorum. Öğretmenlerim yetenekli olduğumu söylüyor. Bu resmi 1 günde yaptım. Resmim sergide yer aldığı için çok mutluyum. İlerde ressam olmayı düşünüyorum" diye konuştu.

Foçada çocuk bayramı geleneksel oyunlarla başladı

İzmir’in Foça İlçesi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nde unutulmaya yüz tutmuş mendil kapmaca ve yakartop oyunları oynandı.

Foça İlçesi Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’ne Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, CHP’li Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı. Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen Çocuk Oyunları Şenliği kapsamında Foça Reha Necla Midilli Ortaokulu öğrencilerinin halkoyunları gösterilerinin ardından Kaymakam, Belediye Başkanı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün yer aldığı takımlar yakartop maçı yaptı.

Atatürk’ün "Türk milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır" sözlerini hatırlatan Başkan Gökhan Demirağ, "Ulu önderimiz geleceğimiz olan çocuklara dünyanın ilk ve tek çocuk bayramını armağan ederek, çocuklara hem sevgisini hem güvenini göstermiştir" dedi.

23 Nisan kutlamaları başladı

Konak’ta 23 Nisan coşkusu erken başladı

İzmir’de, Konak Belediyesi’nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlediği ’23 Nisan Çocuk ve Oyun Şenliği’ başladı.

İlçenin farklı noktalarında gerçekleştirilen ve bir hafta sürecek etkinliklerin ilk adresi tarihi Kadifekale’ydi. Tüm kenti kuşbakışı gören tarihi mekanda, surların ve çam ağaçlarının altında minikler 23 Nisan coşkusunu doyasıya eğlenerek yaşadı. Şubadap Çocuk Müzik Grubu’nun seslendirdiği şarkılara eşlik eden Kadifekaleli çocuklar, Kuklaevi Tiyatrosu oyuncularının ’Hacivat ile Karagöz’ün Kaptanlığı’ isimli tiyatro oyunu ile keyifli anlar yaşadı. Şenlik alanını dolduran tüm çocukların yüzleri palyaçolar tarafından boyanırken, renkli balonlar armağan edildi.

Güzelyalı’da bayram coşkusu

Bu yıl ilk kez düzenlenen ’Çocuk ve Oyun Şenliği’nin bir diğer adresi ise; Güzelyalı Parkı oldu. Güneşli havanın tadını çıkaran yüzlerce çocuk anne ve babaları ile birlikte parka akın etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunun erken yaşandığı şenliklere katılan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, çocukları yalnız bırakmadı. Konaklı miniklerin coşkusuna ortak olan Pekdaş, "Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizin özgür ve mutlu bir Türkiye’de yaşamınız için hep birlikte bugünden çalışmamız lazım. Biz size cumhuriyeti, bağımsızlığı, özgürlüğü emanet ediyoruz. Aydınlık bir dünyada yaşayın diye sizin bayramınız var. Bayramınız kutlu olsun. Hepinizi çok seviyoruz" dedi.

Uçurtmalar uçuruldu

Şenliklerin ikinci gün adresi Gültepe Meydanı ve Tepecik’te bulunan Gaziosmanpaşa İlkokulu’nun bahçesiydi. İki yerde de Konaklı çocuklar gün boyu bayramlarını doyasıya eğlenerek kutladı. Rengarenk uçurtmalar da gökyüzünde özgürce salındı. Etkinliklerde tüm çocuklara bol bol süt ve kek de ikram edildi.

Mülteci çocuklarla el ele kutlanacak

Konak Belediyesi’nin 23 Nisan Çocuk ve Oyun Şenlikleri 21 Nisan’da Ege Mahallesi’nde, 23 Nisan’da da Agora’da yapılacak etkinlikle son bulacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ve aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 96’ncı yıl dönümünün de kutlandığı ’Çocuk ve Oyun Şenliği’nde mülteci çocuklar da unutmadı. İlçenin farklı semtlerinde yapılan şenliğin bir noktası da mültecilerin yoğunlukta yaşadığı Agora Semti olarak belirlendi. 23 Nisan Cumartesi günü Agora Parkı’nda düzenlenecek şenlikte buluşacak savaşın mağduru çocuklar, acılarını bir gün de olsa unutarak Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı günü eğlenerek kutlayacak.

 

 

Bizim çocuklar eğlenecek

23 Nisan kutlamaları kapsamında ayrıca anne ve çocukların eş zamanlı eğitim görmesine olanak veren örnek projesi Bizim Çocuklar bünyesinde yer alan minikler de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkunu yaşayacak. Palyaço ve dans gösterilerinin eksik olmayacağı kutlama programı 19 Nisan Salı günü Alsancak Dominik Caddesi’nde saat 13.00’te başlayacak ve saat 16.00’ya kadar devam edecek.

Minikler yarışıyor

Dolu dolu geçecek 23 Nisan kutlamaları kapsamında Spor Müdürlüğü’nce de 20 Nisan Çarşamba günü Gündoğdu Meydanı’nda saat 09.00 ile 15.00 saatleri arasında Bebestad Atletimiz Oyunları yapılacak. Anaokulu ve ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin yer alacağı oyunlara Konak sınırları içinde eğitim veren yaklaşık 14 okuldan öğrenciler katılacak. Şenlik havasında geçecek etkinlikte rekabet değil, eğlence öne çıkacak.

 

Suriye öğrenciler ‘Çocuk Şenliği’nde eğlendi

Kahramanmaraş'ta Suriyeli öğrenciler tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası kapsamında ‘Çocuk Şenliği’ düzenlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü iş birliğinde Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen şenlik, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Suriyeli çocuklar için ilk kez böylesine geniş katılımlı bir program düzenlediklerini söyledi.  

Kahramanmaraş'ta 21 bin 908 Suriyeli öğrencinin okul çağında olduğunu belirten Akkurt, bunlardan 13 bin 105'inin okullaştırdıklarını belirtti.     

Geçici Barınma Merkezi'nde bulunan 6 bin 700 Suriyeli çocuğun okul çağına geldiğini, bunlardan 5 bin 120'sinin eğitime başladığını anlatan Akkurt, şunları söyledi:
"Buranın dışında 15 bin 188 öğrenci var. Bunlarında yüzde 50'sinden fazlasını okullaştırmış durumdayız. Bu eğitim hizmetlerini verirken de kendi kurumlarımızı kullanıyoruz. 31 okulumuzda Suriyeli öğrencilere eğitim vermekteyiz. Bu eğitimleri 430 Suriyeli ve 121 Türk öğretmen tarafından veriyoruz. Halk eğitim merkezlerinde de 191 kurs açtık. Bu kurslarda yaklaşık 6 bin Suriyeli kursiyerimize eğitim vermiş bulunmaktayız. 23 Nisan'a sayılı günler kala bugün Suriyelilerle birlikte ilk ayağını kutlamanın keyfini yaşıyoruz. Türk çocuklarına bayramı armağan eden bir millet olarak sevinirken artık kenti topraklarında yabancı, kardeş ve dostlarına da bu çocuk bayramlarını yaşatan ve kutlayan tek ülkeyiz ve devletiz."     

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle