GeriEğitim 21 yılda ikinci altın madalya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

21 yılda ikinci altın madalya

21 yılda ikinci altın madalya
refid:24631762 ilişkili resim dosyası

TÜBİTAK’ın organizasyonuyla 21 yıldır düzenlenen Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’nda, Türkiye’den iki öğrenci altın madalya aldı.

Türkiye’nin 21 yıldır katıldığı Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı’nda genç yetenekler şimdiye kadar 2 defa altın madalya kazandı. İlkini 2011 yılında Barış Kaya getirirken, 2013 yılında ikinci madalyayı Yusuf Hakan Kalaycı elde etti.
80 ülkeden 300 öğrencinin yarıştığı 25’inci Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı Avustralya’nın Brisbane kentinde 6-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapıldı. Ülkemizi temsil eden Yusuf Hakan Kalaycı, Semih Basrık, Alperen Yakut ve Muhammed Burak Buğrul isimli öğrenciler 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.

Arzulu çalışmak gerekiyor

Ankara Samanyolu Fen Lisesi’nden bu yıl mezun olan 18 yaşındaki Yusuf Hakan Kalaycı, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleşti. Ortaokul çağlarında alana ilgi duymaya başlayan ve lisede öğretmenlerin yönlendirmesi ile araştırmalar yapan Kalaycı, başarı serüvenini şu sözlerle anlatıyor: “Yarışmalara daha önce katılan kişilerle tanışma ve konuşma fırsatı bularak kendimi geliştirdim. Yarışmada soru ve çözüm metodları üretmek gerekiyor. 600 kişi birinci aşama sınavlara katılıyor, aşamalardan geçiyor ve 4 kişi milli takıma seçiliyor. 1 hafta süren olimpiyatlarda 1 günde 3 soru 5 saat olmak üzere 2 gün boyunca soruları yanıtladık. Orada soruları matematiksel olarak çözülmesi ispatlanması ve bilgisayarda kodlamak gerekiyordu.”
Kalaycı, “Türkiye her yıl orta başarı elde ediyordu ama altın ödül eksikti. Çıkmamıza yakın son 15 dakika içinde madalya alacağımı hissetmiştim. Ülkemi temsil etmekten gurur duydum. Ancak bu konuda daha başarılı olmalıyız. Önce inanmak gerekiyor. Arzulu çalışmak ve hedefleri büyük tutmak gerek. Üniversiteye girişti ek puan ve sınavsız geçiş hakkı verilmesi öğrencileri bu tür seçeneklere yönlendirmek için önemli. Lise eğitimi boyunca farklı alternatiflere yönelmek sınav kaygısını da ortadan kaldırıyor. Bu yarışlar sayesinde akademik kariyer yaparak yeni birinciler yetiştirmek hedefim arasında yer alıyor” diyor.

Şampiyonlar üniversiteye sınavsız yerleşiyor

Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girdikleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı olarak ek katsayı uygulamasından yararlanıyor. Altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerine sınavsız geçiş hakkı elde ediyor. Öğrenciler aynı zamanda TÜBİTAK yurtiçi lisans bursiyeri oluyor ve aldıkları derece ile orantılı olarak para ödülü kazanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle