GeriEğitim 200 Suriyeli çocuk üniversitede buluştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

200 Suriyeli çocuk üniversitede buluştu

Suriye İç Savaşı mağduru 200 mülteci çocuk üniversitede aileleri ile film izledi. Üniversiteyi gezdi.

200 Suriyeli çocuk üniversitede buluştu

Cinema for Peace Foundation ve Global Citizen’in gerçekleştirdiği film gösterimi etkinliğinde mülteci çocuklara film keyfi yaşatıldı. Kadir Has Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte, 200 kadar Suriyeli çocuk anneleriyle birlikte üniversiteyi gezip film seyretme şansı buldu. Etkinliğin onur konuğu ise ünlü Hintli çocuk hakları aktivisti Kailash Satyarthi oldu.

“Sizler birçok kardeşinizden şanslısınız”

Suriyeli mülteci çocuklar üniversite ve Rezan Has Müzesi’ni gezdi. Türkiye’ye gelen ünlü Hintli avukat ve çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi, çocuklara yönelik kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Sizler dünya üzerindeki birçok kardeşinize göre daha şanslısınız” diyen Satyarthi, şöyle devam etti:
“Sizler bugün ülkenizden, memleketlerinizden uzaktasınız belki ama, en azından kalacak bir eviniz, sizleri seven, koruyup kollayan anne ve babalarınız var ve çocukluğunuzu yaşayabiliyorsunuz. Halbuki dünyanın birçok yerinde birçok yaşıtınız ve kardeşiniz, ağır şartlar altında yaşıyor, çalışıyor, anne ve babalarını kaybediyor, hatta ölüyor. Sizler için de gerek Türkiye’de gerekse başka ülkelerde, yaşam, eğitim, sağlık ve gıda gibi alanlarda şartların iyileşmesi için çalışıyoruz.”

Selfie çektiler

Konuşmasının sonunda Suriyeli mülteci çocuklarla ‘selfie’ çeken Satyarthi’nin konuşmasının ardından çocuklar, ‘Shaun The Sheep’ animasyon filmini seyrettiler. Çocuklar ve aileleri ertesi gün yine Kadir Has Üniversitesi Büyük Salon’da gösterilen ‘The Great Wall’ adlı film gösterimine katılarak hayatları boyunca unutamayacakları iki gün geçirmiş oldular.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle