GeriEğitim "200 bin Suriyeli çocuk, çocuklarımızla aynı eğitimi paylaşıyor"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"200 bin Suriyeli çocuk, çocuklarımızla aynı eğitimi paylaşıyor"

MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, "200 bin Suriyeli kardeşimizin çocukları, ülkemizde, okullarımızda, sınıflarımızda çocuklarımızla beraber aynı eğitimi paylaşıyorlar. Türkiye'deki üniversitelerde yaklaşık 19 bin Suriyeli öğrenci, geçici eğitim merkezlerinde de 305 bin çocuk eğitim alıyor" dedi.

"200 bin Suriyeli çocuk, çocuklarımızla aynı eğitimi paylaşıyor"

Mardin'de 23 ilin milli eğitim müdürlerinin katılımıyla, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Koordinasyon Toplantısı" yapıldı.     

Bir otelde düzenlenen toplantının açılışında konuşan İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararnameyle Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Vali Mustafa Yaman, kentte misafir edilen Suriyeli çocukların yaşadıkları tramvayı atlatmaları için günlük yaşama katılmalarını sağladıklarını söyledi.     

Suriyeli öğrencilerin Türk öğrencilerle aynı hizmeti aldığına işaret eden Yaman, bu hizmetlere Mardin Büyükşehir Belediyesini de dahil ettiklerini vurguladı.

Mustafa Yaman, bu kapsamda sığınmacıların hem il içine hem de il dışına gidişlerini çok rahat sağlayabilecekleri imkan sunduklarını dile getirerek, bu çalışmaların süreceğini anlattı.

Suriyeli sığınmacıların eğitimi     

Müsteşar Yardımcısı Demirci, Türkiye'de yaklaşık 5 senedir 3  milyona yakın sığınmacının yaşamını sürdürdüğünü hatırlattı.      

Ülkede yaklaşık 835 bin 6-18 yaş arası sığınmacı çocuk bulunduğunu ifade eden Demirci, hedef kitleleri olan 835 bin çocuktan 186 bininin okullarda okuduğunu söyledi.     

Ercan Demirci, "15 bini ise okula gelemeyen e-Okul yoluyla okuyan çocuklarımız. Toplamda 200 bin Suriyeli kardeşimizin çocukları, ülkemizde, okullarımızda, sınıflarımızda çocuklarımızla beraber aynı eğitimi paylaşıyorlar. Türkiye'deki üniversitelerde yaklaşık 19 bin Suriyeli öğrenci, geçici eğitim merkezlerinde de 305 bin çocuk eğitim alıyor. Çıraklık okullarımız Suriyeli öğrencilerimizin istifade etmesi için kapılarını sonuna kadar açmış durumda. Gelecek sene bu daha da yaygın hale gelecek" dedi.

Toplantıda, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel ve İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı da birer konuşma yaptı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle