GeriEğitim 2.5 milyon çocuk satrançla tanıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2.5 milyon çocuk satrançla tanıştı

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından hayata geçirilen ‘Okullarda Satranç Projeleri’ ile Türkiye, Avrupa Parlamentosu’nda örnek ülke oldu. TSF Başkanı Gülkız Tulay, 15 bin okulda 2.5 milyon çocuğu satrançla tanıştırdıklarını belirtti.     

2.5 milyon çocuk satrançla tanıştı

TSF'den yapılan açıklamaya göre, Avrupa Parlamentosu Eğitim Komisyonu ve Avrupa Satranç Birliği (ECU) tarafından Brüksel'de düzenlenen ve 2011 yılından bu yana okullarda yürütülen örnek uygulamaların paylaşıldığı ‘Okulda Satranç Konferansı’na, Avrupa Birliği yetkilileri, Avrupa Parlamentosu üyeleri ile Dünya Satranç Federasyonu ve ECU temsilcileri katıldı.     

Konferansta Türkiye'yi temsil eden TSF Başkanı Gülkız Tulay, okullarda satranç sporunun yaygınlaştırılması konusunda sunum yaparak TSF'nin ‘Okullarda Satranç Projeleri’ni anlattı. Yaptıkları sunumun ardından Avrupa Parlamentosu’nun takdirini kazandıklarını belirten Tulay, son yıllarda satrancın yaygınlaştırılmasında çok başarılı sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Özellikle okullardaki projeler ve alınan sonuçlarla, Türkiye'nin, Avrupa ülkelerinin önüne geçtiğini gördüklerini belirten Tulay, şöyle konuştu:
"TSF olarak 15 bin okulu ve 2.5 milyon çocuğumuzu satranç sporu ile tanıştırdık. Avrupa Parlamentosu çatısı altında çocuklara ve gençlere yönelik projelerimizi anlattık. Bizimle birlikte Macaristan, Fransa, İtalya, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere ve Gürcistan'ın ulusal federasyonları da sunum yaptı. Konferansa katılanların, TSF'nin okullarda satrancın yaygınlaştırılması için yürüttüğü çalışmaların Avrupa'da örnek alınabilecek bir başarı modeli oluşturduğunu ifade etmeleri ülkemiz adına bizi onurlandırdı. Daha güzel projelere imza atmak, daha çok çocuğa ulaşmak için yola devam ediyoruz."     

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle