İZMİR HABERLERİ

Eğitim ve kalite bilinci vurgusu

DHA
22.07.2017 - 11:00Son Güncelleme :
DHA

TÜRKİYE Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Çömden, iş yaşamında sürdürülebilirlik ve kalite seviyesinin artmasının tek yolunun eğitim kalitesinin yükselmesinden geçtiğini söyledi.

Dünyada yaşanan rekabet içinde Türkiye'nin özellikle üretim sektöründe atması gereken adımlar olduğunu kaydeden KalDer İzmir Şubesi Başkanı Muhsin Çömden, verimlilik ve markalaşmanın da önemine dikkat çekti. Günümüzde artan üniversitelerin peş peşe mezunlar verdiğini; kendini geliştiren ve fark yaratabilen kişilerin ise daha kolay kariyer yapabildiğini ifade eden Çömden, gelişen teknoloji ve bilişimle birlikte insanların artık günün koşullarına uygun olarak daha donanımlı bir hale gelmesi gerektiğini vurguladı. Çömden şöyle devam etti:

"Daha verimli çalışmamız ve Yalın üretim modeliyle daha çok müşterilerin talep edeceği değerler üretmemiz lazım. Avrupa ülkelerinde nüfus yaşlanıyor. Üretimlerini ise Çin gibi uzakdoğu ülkelerine kaydırıyorlar. Bunun neticesinde ise daha ucuz iş gücüne sahip oluyorlar. Fakat artık bu ülkeler de batıdan edindikleri bilgi birikimi ve know how ile kendi markalarını yaratmaya veya var olan markaları da satın almaya başladılar. Özellikle Almanya bu durumun önüne geçebilmek için Endüstri 4.0 tabir edilen otomasyon ve birbiriyle iletişim kurabilen makineleri tercih etmeye başladı. Eğer bizler de üretim kalitemizi geliştirmez ve bilişimi üretimin süreçlerine dahil edemezsek, orta ve uzun vadede sorunlar yaşayabiliriz."

SANAYİ VE ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ

Türkiye'de Avrupa'daki örneklerde görüldüğü gibi sanayi ve üniversiteler arasındaki entegrasyonun artırılması gerektiğinin altını çizen Muhsin Çömden, "Konusuna hakim ve yetkin elemanların yetiştirilmesi önem taşıyor. Ar-Ge ve Ür-Ge'ye yatırım yapılmalı. Yurtdışındaki eğitim kurumlarının başarılı örneklerini alıp çalışanlarımızı iyi eğitmemiz şart. Bunun için meslek liseleri ve diğer eğitim kurumlarının geliştirilmesi ve bu gelişimin de sürekli hale getirilmesi gerekiyor. Sadece üretimin değil tüm süreçlerin de sürekli iyileştirilmesi ve kayıtlı olarak sisteme oturtulması lazım" diye konuştu.

İZMİR'İN POTANSİYELİ BÜYÜK

Bir kent kimliği tartışması yaşayan İzmir'in pek çok farklı sektörde birden kendini geliştirmesi gerektiğine dikkat çeken Muhsin Çömden, İzmir'in hem tarıma hem de sanayiye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Bir liman kenti olan İzmirde ulaşım, eğitim ve kent yaşamının rahatlığı gibi unsurlar olduğunu dile getiren Çömden, bu avantajlara sahip kentimizin tarım, sanayi, turizm, sağlık gibi sektörlerin hepsinde birden büyük potansiyel taşıdığını söyledi. Çömden, KalDer'in kalite bilincini yaygınlaştırmak, sürdürülebilir iş ve yaşam kalitesi ve dönüşüme liderlik eden bir sivil toplum kuruluşu olmak için çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim ve kalite bilinci vurgusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:07
  • Guneş
   07:48
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı