ANTALYA HABERLERİ

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne biyokimya laboratuvarı

DHA
26.04.2016 - 10:17Son Güncelleme : 26.04.2016 - 10:18
DHA

 

Erol AKKIR/ANTALYA,(DHA)- ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dünya standartlarında toksikoloji (kimyasalların zararsızlık limitlerini belirleme) analizi yapılan biyokimya laboratuvarı açıldı.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı İdari Sorumlusu Doç. Dr. Esin Yılmaz, önemli bir toplumsal sorun olan yasaklı madde kullanımında laboratuvar testinin, bağımlılığın tespitinin en önemli kilit taşını oluşturduğunu söyledi. Doç. Dr. Yılmaz, yeni yasal düzenlemeler ve Sağlık Bakanlığı'nın genelgeleri doğrultusunda dünya standartlarında toksikoloji analizleri yaptıklarını söyledi.

BAĞIMLILIKDA LABORATUVAR

Madde bağımlılığını, 'bir maddenin yaşamı ve sağlığı olumsuz etkilemesine rağmen kullanılmasına devam edilmesi' olarak tanımlayan Doç. Dr. Esin Yılmaz, “Bağımlılık tanısının doğrulanması ve yerine koyma tedavisinde uyumun takibinde laboratuvar testleri tedavinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Madde kullanımı tespitinde kullanılan laboratuvar testleri, tıbbi, adli ve idari kararda yönlendiricidir" diye konuştu.

HİLELİ NUMUNEYE KARŞI ÖNLEM

Testin güvenirliğini sağlamak için numune alımından taşınması, analiz ve raporlanmasına kadar geçen sürede son derece eğitimli bir ekibin hizmet verdiğini söyleyen Doç. Dr. Yılmaz, “Yasaklı madde analizinde en sık idrar örneği kullanılıyor. İdrar örnekleri özel bir numune alma odasında alınmakta. Analiz öncesi süreçte en önemli konu olan hileli numuneye karşı her türlü önlem ve tedbir alınmıştır. Numunenin taşınmasında güvenliği sağlamak için kilitli numune taşıma çantası kullanılmakta. Laboratuvarımızda enzim çoğaltmalı immün yöntem (EMİT) prensibiyle çalışan otomatik analizör kullanılmakta" diye konuştu.

YASAKLI VE BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER

En yaygın kullanılan yasaklı ve bağımlılık yapan maddelerin tespitinin sağlandığını söyleyen Doç. Dr. Yılmaz, “Bu maddeler, benzodiazepin, barbitürat, esrar, kokain, morfin, ecstasy, sentetik kannabinoid-1 (bonzai), sentetik kannabinoid-2 (bonzai) olup geniş bir test paneli oluşturulmuştur. İdrar numunelerinde bu maddelerin veya metabolitlerinin kantitatif (bir maddenin içinde bulunanların ne kadar olduğunu analiz etmek için kullanılan yöntem) ölçümleriyle tespiti sağlanmakta" dedi.

ŞAHİT NUMUNE 1 YIL SAKLANIYOR

Test sonucu herhangi bir maddenin pozitif çıkması durumunda idrar örneğinden 'şahit numune' ayırarak -20 derecede 1 yıl saklandığına değinen Doç. Dr. Yılmaz, “Önemli bir toplumsal sorun olan yasaklı madde kullanımında laboratuvar testi bağımlılığın en önemli kilit taşını oluşturmaktadır. Yeni yasal düzenlemeler ve Sağlık Bakanlığı'nın genelgeleri doğrultusunda dünya standartlarında toksikoloji analizi yapıyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne biyokimya laboratuvarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2016 tarihinde saat 10 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne biyokimya laboratuvarı haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:26
  • Akşam
   19:02
  • Yatsı
   20:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı