BURDUR HABERLERİ

Eğitim sendikalarından ortak protesto

DHA
19.12.2017 - 10:15Son Güncelleme :
DHA

 

Mesut MADAN/BURDUR,(DHA) - BURDUR'da Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen üyeleri İzmir'in Ödemiş ilçesinde okul müdürünün öğrenciler tarafından öldürülmesi protesto edildi.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) ile Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim Sen) tarafından İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde bir okul müdürünün öğrenciler tarafından öldürülmesi protesto edildi.

Eğitim-Bir-Sen ve Türk Eğitim-Sen üyeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. İki sendika üyeleri adına basın açıklamasını öğretmen Arif Akın okudu. Son yıllarda öğretmene şiddet olaylarının sıradanlaştığını ve üçüncü sayfa haberleri arasına girdiğini belirten Akın, "Neredeyse gün geçmiyor ki öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu acı haberlerin sonuncusu da önceki gün İzmir Ödemiş'ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrenci tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz" dedi.

Şiddeti nefretle kınadıklarını kaydeden Akın, tüm eğitim çalışanlarının öğretmene şiddete karşı tek vücut olduğunu vurguladı. Akın, şöyle devam etti:

"Öğretmene uygulanan şiddet olaylarında sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabi ki olumlu buluyoruz. Ancak yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Artık yeter. Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmedir. Artık sabırlar tükendi."

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Burdur haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Burdur haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eğitim sendikalarından ortak protesto haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı